Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

su-kirliligi-ve-suyun-geri-donusumu

Su Kirliliği ve Suyun Geri Dönüşümü

Küçüklüğümüzden beri duyduğumuz ‘‘Su gibi aziz ol‘‘ büyüklerimize ikram ettiğimiz bir bardak sudan sonra gelen içimizi ısıtan o güzel temenni hem su gibi mütevazi, haddini bilen , hem de su gibi kıymetli ol anlamında derin bir ohhh! tan sonra gelen sözdür.Hayatta olmazsa olmazımız en kıymetli hazinemiz bir nefeslik hava…Bu yaşam kaynağımızdan sonra gelen en önemli şey ise su. Peki hergün daha da artan çevre kirliliğinden ne kadar koruyabildik sularımızı? Bir yağmur bulutundan bir damla suyla o bizi temizlerken nasıl bu kadar kirlettik?

 Günümüz için erken belki ama er geç çıkması olağan su savaşarından ne kadar haberdarız? Sanırım bir şeylerin değerini gerçekten kaybedince anlıyoruz.. Ve biz insanoğlu suyun azizliğini böyle giderse yakın gelecekte çok acı bir şekilde anlayacağız. Biz bu noktaya gelmeden suyun ne kadar kıymetli bir varlık olduğunu fark edip buna bir son vermeliyiz. Yaşadığımız coğrafya bizi su açısından ne kadar şanslı kılsada herşey gibi bunun da bir sonu olacaktır. Bu noktada ise suyun geridönüşümü bizim için en etkili yöntem olucaktır. Fakat bu suyu kirletme hızımızla aynı orantıda olmayacaktır. Bir avuç suyun dünya üzerindeki değerini anlamak ancak bundan yoksun olduğumuzda bize kıymetini göstericektir.

 Suyu temizlemek kadar bu suyu muhafaza etmekte zordur. Çünkü su kısa bir süre için olsa dahi bekletildiği takdirde havadaki moleküller bile suyla etkileşim yaparak suyun kirlenmesine sebep olabilmekte.‘Akan su kir tutmaz ‘ sözüne geldiğimizde ise şu an bu sözü hala yaşayatabiliyorken yakın gelecekte bu sözü yaşatmak pekte mümkün olmayacak. Çünkü suyun azizliğini ve israf edilemeyecek kadar değerli olduğunu farkedeceğiz.

 Suyu depolayacağımızı düşündüğümüz zaman da suyu nasıl muhafaza edeceğimizi düşünmemiz gerekecek. Bu noktada da içerisine kimyasallar koymak durumunda kalacağız. Fakat bu kimyasallarda yaşamımız için bir risk unsuru olacaktır. Yakın gelecekte oldukça popülerite yakalayacağına inandığım su arıtma sistemleri geri dönüşüm noktasında henüz bir adım atmamış olsada suyu temizlemek noktasında bir başarı yakalamayı başarmışlar.

 Eskiden de kullanılan; suyu bekleterek dibe çöktürme yöntemi, kaynatıp soğutma, damıtma gibi yöntemler de nekadar pratik olmasa da bir nebze etkili olacaktır ama bir su arıtma cihazı hem kolaylık sağlayacak hemde size geri dönüşüm noktasında fayda sağlayacaktır.

 

Kimya Mühendisi Hülya AKAY

Sayın Hülya AKAY ' a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp