Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

su-aritma-sistemlerine-duyulan-onyargi

Su Arıtma Sistemlerine Duyulan Önyargı

Su insan sağlığı için en fazla öneme sahip maddedir. Başlı başına çözücü olan su biyolojik bir çözücüdür ve bu çözücü rolüyle vitaminlerin ve minerallerin hem vücutta taşınmasını, hem de çözülmesini sağlar. Nefes almaktan tutunda konuşmamıza, yürümemize ve hatta damarlarımızda dolaşan kanın bile bu görevi yapmasında su başlıca bir etmendir. Sağlıklı bir hayat için ve yaşamımıza devam edebilmek için kaliteli bir su tüketmemiz gerekir. Vücudumuzun ihtiyacı olan bu suyu kaynağından doğal yollarla tüketmek tabi ki en güzel tercihtir. Fakat yaşam koşulları ve hızla yayılan kentleşme ile bu maalesef pekte mümkün olmamakta. Peki, çözüm arayışına girdiğimizde çözüm hazır sular mı? Ve ya taşıma sular mı? Kaynağından doldurup günlerce beklettiğimiz sular mı? Hepsinin cevabı tabi ki hayır olmalı. Bir suyun ambalaj içerisinde 15 ay taze kalması sizce olağan bir durum mudur? Biz bu sorunun cevabı kesinlikle hayır olarak veriyoruz. Kaldı ki pet şişe ve plastik damacanalarda da bu suların günlerce haftalarca beklemesi de sağlığımız için bir tehdit. Suyun ambalaj içerisinde donması veya güneşe maruz kalması da birçok riski beraberinde getirmekte.

  Su arıtma cihazlarının hayatımıza girmesiyle birlikte taze arıtılmış ve güvenilir bir suya ulaşmamız mümkün olmaya başladı. Her güzel şeyde olduğu gibi su arıtma cihazına da ön yargılar ortaya çıkmıştır. Suyun arıtılarak minerallerinden arındığını ve vücudumuzun bu minerallere ihtiyacı olduğunu söyleyen bir kesim suyun temel görevlerinden uzak bir şekilde bunları bir gerekçe gibi sunmuştur. Fakat su bizim yaşam kaynağımızdır. Ve H2O bir mineral değildir. Su kaynağından ve yer altındaki minerallerle bir arada olmasından dolayı mineralleri de beraberinde getirir. Fakat arıtma sistemlerinin birçoğunda kimyasal bir arıtma söz konusu değildir. Su arıtma sistemlerinin asıl amacı suyu içilebilir bir kıvama getirmek ve suyu içerisinde ki zararlı maddelerden uzaklaştırmaktır. Su arıtma cihazlarını güvenilir kılan en büyük unsur ise %99,9 oranında ağır metal, tarım ilacı, bakteri, virüs ve diğer zararlı maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Hem taze arıtılmış bir suyu bardağınıza kaynağından çıkmış kadar güvenle sunar, hem de size ve ailenize nasıl bir su içtiğinizi bilerek suyu tüketmenizi sağlar. Su arıtma sistemleri Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumların, insan sağlığına yararlı ürünlere verdiği NSF onay belgesini bulundurması ve su arıtma cihazları içlerinde kullandığı tüm parçaların ve filtrelerin NSF onaylı olması da bu cihazların ne kadar güvenilir ya da güvenilmez olduğunu kanıtlar niteliktedir. Dışarıdan yüksek tutarlara bile, temin edemeyeceğiniz kadar sağlıklı su elde edebileceğiniz su arıtma sistemleri yavaş yavaş toplumda bilinç oluşturmuştur. Şunu unutmayın ki, birçok damacana firmasının evlerinize kadar getirmiş olduğu suyun kaynaktan çıkar çıkmaz şişelense dahi, 3 gün içerisinde şişenin içerisinde yosun tutarak ve çok sert bir su içmek durumunda kalmanıza sebep olur. Tüm damacana doldurma merkezlerinin içerisinde Osmos sistemi ve tatlandırma yapılmaktadır.

Su arıtma sistemlerine bu denli ön yargı oluşması ve asılsız haberlerle ortaya birkaç düşünce atılması su doldurma merkezlerinin kaygısından başka bir şey değildir. Su ne koşulda olursa olsun ağzı açık ve hava ile temas eden yerlerde uzun süre bekletilmemelidir. Bu su arıtma sistemleri için de aynı koşuldur. Ağzı açık bir şekilde bekleyen su içerisine girebilecek bakterilerle birçok sağlık sorunuyla bizi baş başa bırakabilir. Su direk ağız yoluyla vücudumuza giren ve vücudumuzda hiçbir müdahaleye uğramadan hayati organlara karışan bir maddedir. Su insandır. Su insanlığın devamlılığı için vazgeçilmez bir unsurdur. Su arıtma sistemleri doğru kullanılıp gerekli bakımları sağlandığı koşulda oldukça faydalı bir sistemdir. Doğru tercih ve güvenilir bir firmayla çalışmanız da size kaliteli bir suya ulaşmanız noktasında yarar sağlayacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.. Sağlıklı günler…

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019
su-aritma-cihazlari-ile-ne-kadar-tasarruf-saglariz

Su Arıtma Cihazları ile Ne Kadar Tasarruf Sağlarız?

   Su arıtma sistemleriyle birlikte kolayca sağlıklı suya ulaşmayı başarmış bulunuyoruz.  Su arıtma cihazlarında kullanılan filtreler sayesinde hem suyunuzu sağlıklı bir şekilde arıtıyorsunuz hem de taze ve güvenilir bir suya ulaşmış oluyorsunuz. Peki su arıtma cihazlarının aynı zamanda bizi ekonomik rahatlığı da kavuşturduklarının farkında mıyız? Bir su arıtma cihazı sudan tasarruf sağlayıp doğaya ve çevreye katkı sağlarken bizlerin cebine de katkı sağlıyor. Nasıl mı gelin inceleyelim.

 

  Her an taze suya ulaşabilme imkânı sunan ve bizleri su taşıma zahmetinden kurtaran su arıtma cihazları, aynı zamanda cebimizi de düşünmektedir. Kısa bir hesap yapacak olursak: 4 kişilik bir ailenin yeme, içme, meyve sebze yıkamak için haftalık ortalama 4 damacana su kullandığını varsayalım. Damacana başına 9 TL ödedikleri göz önüne alındığında haftalık 9x4:36 TL, aylık bu ücret 144 TL, yıllık 1728 TL yapacaktır. 10 yılda ise 17280 TL yi bulacaktır. Günümüz şartlarında hiçte göz ardı edilmeyecek bir rakam bu aslında. Yani bir arıtma cihazı edinip bunu 10 yıl kullanmanız sonucunda arıtma cihazı sizi bir araba sahibi yapabilir.

  Su arıtma cihazı bakımları ve filtre fiyatları ile size yılda max: 250 tl masraf çıkartacaktır. Bunu hazır et veya damaca ile kıyasladığımızda aradaki fark tam; 1478 TL olacaktır. Sadece hazır içme suyuna ödediğiniz faturanızın dışındaki tutar bu. Bir de şöyle düşünün hem şebeke suyu faturası hem de içme suyuna ödediğiniz tutar neden yalnızca hazır suya ödediğiniz tutarla aynı olsun ki?

  Yüksek tutarları parçalar halinde ödemek bize her ne kadar az gibi gelse de, bir ailenin içme suyuna ulaşmak için ödediği bu tutar hiçte göz ardı edilesi cinsten değil. Su arıtma cihazları sağlığınız kadar cebinize de dost olacaktır.

 Şeyda Ayaz   2020
su-aritma-cihazlarinda-pompa-ne-ise-yarar

Su Arıtma Cihazlarında Pompa Ne İşe Yarar?

   Su arıtma cihazlarında pompa düşük basıncı bölgelerde su arıtma cihazından su almaya yarar. Suyun basıncının3 barın altında kaldığı noktalarda kullanılır. Pompa kullanılan su arıtma cihazları elektrikli su arıtma cihazlarıdır.  Şebeke sularında genelde yeterli basınç bulunmaktadır. Fakat köy ve kasabalarda yaşayanlar pompalı model kullanmak durumunda kalırlar. Çünkü bu bölgelerde şebeke sularının basıncı oldukça düşüktür. Bu bölgelerdeki Hidrofor olan binalarda pompalı modele gerek yoktur. Çünkü hidrofor kullanılarak su basıncı istenilen düzeye getirilebilmektedir. Pompalı cihazlarda, cihazın pompası en kıymetli filtre olan membrana sürekli sabit basınçta su vereceği için membranınızın yıpranma süresini uzatır. Pompa bazı zamanlarda arıza vererek su kaçağına veya cihazın çalışmamasına sebep olabilmektedir. Su arıtma cihazlarında kullanılan pompa 2 kısımdan oluşmaktadır. Elektrik aksam kısmı ve pompa başlığı kısmı. Pompanın başlık kısmında bulunan pompa diyaframı ve contası zamanla aşınarak işlevini yitirir ve su kaçağı meydana getirir. Bu su kaçağı da zamanla metal parça üzerinde oksitlenme yaparak parça değişiminin gerçekleşmesine sebep olur. Elektrik aksamıyla da alakalı olan bu aşınma da adaptörün de etkisi vardır.

  Su arıtma cihazlarında bulunan bir diğer parça da adaptördür. Adaptör elektrikle çalışan su arıtma cihazı pompasının elektriksel akımını 240 w dan 24 w a düşürerek tasarruflu ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Su arıtma cihazlarındaki pompanın 24w ile çalışmasında büyük rolü olan bu parça elektrik kesintilerinde aşınarak pompayı da aşındırır. Bu sebeple su arıtma cihazlarında önemli bir yeri olan bu iki parça Elektrikli su arıtma cihazlarında su alabilmemizi sağlayan parçalar olarak tanımlanabilir.

 Şeyda Ayaz   2019
neden-su-aritma-cihazi-almaliyiz-2

Neden Su Arıtma Cihazı Almalıyız 2

    Günümüzde su arıtma cihazı olmadan çeşme suyu içmek intihar etmekle eş anlamlıdır ve "neden su arıtma cihazı almalıyız?" sorusuna net bir cevap niteliğindedir. Canlıların hayatını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyulan en temel kaynak elbette sudur. Vücudumuzun %70`inin sudan oluşuyor olması da bunun en büyük ispatlarındandır. Hepimiz sağlıklı bir bireyin günde en az 2 litre su tüketmesi gerektiğini biliriz. Ancak diğer yandan da şebeke sularındaki risk faktörleri, klorlama, damacana suları hammaddesinden kaynaklanan kimyasal kirlilik, üretim sırasında oluşabilecek kirlilikler, damacana pompalarından kaynaklanan bakterilerin insan sağlığını tehdit ettiği de su götürmez bir gerçek. Öyleyse mesele sadece su içmek değil kaliteli ve sağlıklı su içmek. Peki hem kaliteli hem sağlıklı hem de hesaplı suyu kullanıma uygun olarak evimizde nasıl üretebiliriz? İşte bu noktada su arıtma cihazları çekilin yoldan diyerek devreye giriyor.

    Günlük yaşantımızda kullandığımız şebeke sularını içilebilir hale getirmek, çay, kahve, yemek, çorba gibi birçok gıda tüketiminde kullanabilmek için bir su arıtma cihazına sahip olmamız yeterli. Arıtılmış temiz suyun sağlığımız yanında çaydanlık ya da ısıtıcı cihazların dibindeki kireç oluşumunu da engeller. Su arıtma cihazı almak uzun vadede satın su almaktan kat kat daha karlıdır. Basit bir hesaplama yapmak gerekirse; 3 kişilik bir aile haftada 10 TL den 1 damacana alsa ayda 40, yılda 480 TL sadece içme suyuna harcama yapar. Su taşıma, su bitti ,ara gelsin derdiyle uğraşılmaz. Hazır sulara nazaran daha yumuşak olduğu için lezzeti ve içimi oldukça keyiflidir. Arıtılmış su sadece vücudumuz için değil, kombi veya bulaşık makinesi gibi cihazların da ömrünü uzatır.

    Mutfakta ayak altında bulunan bir damacana ve su pompasından kurtulmak bile su arıtma cihazı almak için geçerli bir nedendir Sağlığımız açısından olmazsa olmazımız olan suyu daha kaliteli ve ekonomik olarak elde etmek istiyorsak aldığımız su arıtma cihazının da kalitesi aynı oranda etkili olmaktadır. İşte tam da burda WaterStation su arıtma cihazı imdadımıza yetişiyor. Lezzetin ve kalitenin adresi WaterStation ailesine katılmak için sizleri ofisimize bekliyoruz

 

Blogger: Kübra Karadağ

 Şeyda Ayaz   2019
su-yumusatma-cihazlari-nasil-calisir

Su Yumuşatma Cihazları Nasıl Çalışır?

 Günümüzde hemen hemen her evde bulunan su arıtma cihazları; güvenilir ve sağlıklı su içmek isteyen birçok aileye hizmet sunan bir cihazdır. Suyun kimyasal ve diğer maddelerden arındırılmasıyla elde edilen temiz içme suyunu bize sunan bu ürün sert suyu hemen fark etmemize de sebep olur. Bu noktada  suyunuzda sertliğe neden olan mineralleri tutarak yumuşak su elde etmeniz sağlayan su yumuşatma cihazları suyun sertliğini gidererek makine ve ekipmanlarınızı; ev aletlerinizi ve eşyalarınızı sudaki kirecin olumsuz etkilerinden korumanıza yardımcı olur.

  Peki ya neden suyu yumuşatmaya ihtiyaç duyarız düşündünüz mü? Bu konuyu şu şekilde açıklayabiliriz;

Suyun içerisinde bir takım iyonlar vardır. Bu iyonlardan kalsiyum ve magnezyum, suda sertliğe neden olan iyonlardır. Suda bulunan kalsiyum ve magnezyum miktarı sudaki sertlik miktarını belirler ve genelde sertlik birimi olarak Fransız Sertliği terimi kullanılır.

 

Suların sertlik derecesi aşağıdaki gibi sınıflandırılır;

 

 • Çok Yumuşak Sular 0 - 7 F
 • Yumuşak Sular 7 - 14 F
 • Orta Sert Sular 14 - 21 F
 • Oldukça Sert Sular 21 - 32 F
 • Çok Sert Sular 32 - 54 F

 

  Suyun sertlik derecesi, insan sağlığını doğrudan etkilemese de maddi ve estetik bakımdan çok önemlidir. Sert sular sanayide ve ya üretimde kullanmak, yemek pişirmek ve çamaşır yıkamak için elverişli sular değildir. Fazla sabun kullanımına neden oldukları ve endüstride kazan ve borularda kireç oluşumuna yol açtıkları için tercih edilmezler. Bu noktada da birçoğu yerde su yumuşatma sistemi kullanılır. Maliyeti en aza indirgemek ve sanayi ya da evlerde su ile çalışan cihazların ömrünü uzatmak için yaygın kullanılan bu sistemler nasıl çalışır gelin bir göz atalım;

   Suda bulunan Kalsiyum ve Magnezyum iyonlarının sebep olduğu sertliği gidermek için iyon değiştirici katyonik reçineler kullanılır. Bu reçineler sodyum formundadır. Su Yumuşatma Sistemleri tam otomatik sistemlerdir.

Su içi reçine dolu filtreden geçirilir. Suda bulunan sertlik iyonları sodyum iyonları ile yer değiştirir. Böylelikle su yumuşatılmış olur. Belli miktarda sert su, su yumuşatma filtrasyon sisteminden geçtikten sonra, reçine tanecikleri sertlik mineralleri ile kaplanır. Sertlik iyonlarının reçineye tekrar tutunabilmesi için sistem tuzlu su (NaCl) ile rejenerasyona girer. Tuzlu su içi reçine dolu tanka verilir ve reçine sodyuma doyar.  Yıkama işleminde kalsiyum ve magnezyum iyonları tarafından bloke edilen reçine tuzun kloru ile birleşerek drenaj hattından atık su olarak dışarıya atılır.

Su Yumuşatma işlemi bu şekilde reçine doydukça otomatik olarak rejenerasyona girerek devam eder.

 

Su yumuşatma cihazı nasıl rejenere olur? 

  Su yumuşatma cihazı içindeki reçine tanecikleri doyma noktasına ulaştıktan sonra suya sertlik veren iyonları tutamaz hale gelir. Bu aşamada rejenere edilmeleri gerekir. Rejenerasyona işlemi, su yumuşatma cihazının otomasyon valfi aracılığıyla otomatik olarak yapılır. Reçineler doyduğunda otomasyon valfi devreye girer. İçinde tablet tuz bulunan tuz tankındaki tuzlu suyu, su yumuşatma cihazının tankına doldurur. Su yumuşatma cihazındaki reçine rejenere edildikten sonra temiz su ile durulanır. Durulama işlemi ile fazla tuz ve sertlik mineralleri tanktan atılır. Su yumuşatma cihazı tekrar sertlik iyonlarını tutmaya hazır durumdadır. Standart bir su yumuşatma sistemi dört ana bölümden oluşur: Reçine tankı, reçine, otomasyon valfi ve tuzlu su tankı.

 Şeyda Ayaz   2019
sile-su-aritma-sistemleri-waterstation

Şile Su Arıtma Sistemleri - Waterstation

 

      Ülkemizde şehir hayatının hızla artması, doğadaki su kaynaklarını da, olumsuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte hazır su ve damacanaların sıkıntıları gözlemlendiğinde, güvenilir suya ulaşmak , sağlığımız için artık çok daha önemlidir.  Hazır su tercih eden ilçelerimiz arasında olan Şile için özel bir deneyim sunuyoruz. Mutfağınızda bir Waterstation Su Arıtma cihazı ile sizde taze su içme şansına sahip olun. 

 

Waterstation Yetkili Teknik Servis

 

 • Satış

 • Yedek Parça

 • Montaj - Demontaj

 • Filtre Bakımı

 • Cihaz Taşıma

 • Teknik Servis Hizmeti

 

 

www.waterstation.com.tr 

 

Müşteri Hİzmetleri :  0 850 532 02 82   

 

Whatsapp Hattı : 0549 532 02 82

 

Şile ilçesinde Su Arıtma hizmeti verdiğimiz semtler;

 

• Ağva Mahallesi • Balibey Mahallesi • Çavuş Mahallesi • Hacıkasım Mahallesi • Kumbaba Mahallesi

#Şile su arıtma

 

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp