Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

su-aritma-cihazlarinda-yalniz-filtre-degisimi-yapmak-yeterli-mi

Su Arıtma Cihazlarında Yalnız Filtre Değişimi Yapmak Yeterli mi?

   Şu sıralar Su arıtma cihazı kullanımının artmasıyla birlikte merak edilen birçok konu da gündeme gelmeye başladı. Aileler sağlıklı bir suya ulaşmayı hedeflerken diğer yandan da su arıtma cihazları ile ilgili ön yargıların artmasıyla birlikte birçok konuda farklı görüşler ortaya atıldı. Su arıtma cihazlarına yapılan bakımların fiyatları neden değişiyor? Ya da neden cihaza farklı bakımlar yapılıyor? Cihazın hangi parçaları ne zaman değişir gibi birçok soru da tüketiciler tarafında sorulan sorula arasındadır.

   Bir su arıtma cihazı kullanıcısı iseniz takip etmeniz ya da dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır. Bir su arıtma cihazı sizin bildiğiniz üzere yalnızca filtrelerden meydana gelmez. Suyun süzme işlemini yapan asıl unsur tabi ki filtrelerdir. Fakat bunun yanında suyunuzun basıncını ayarlayan, suyun filtreler arası geçişini sağlayan, suyu depolayan suyu doldurmanızı sağlayan birçok parça bulunmaktadır. Su arıtma cihazınızı uzun yıllar kullanabilmenizin tabi ki en önemli noktası düzenli ve orijinal filtre değişimidir. Fakat aldığınız hizmetin kalitesi sizin cihazınız için oldukça önemlidir. Çünkü bizler her ne kadar farketmesekte gelen teknik ekip filtreleri değiştirdiği sırada sizin farkında olmadığınız halde cihazınıza bakım yapar. Ne şekilde mi?

    Her parçanın su arıtma cihazlarından bir önemi ve kullanım amacı vardır. Örneğin filtrelerin arasındaki bağlantıyı sağlayan küçük ‘’dirsek’’ adlı parçalar vardır. Bunlar suyu alarak filtrelere taşır. Filtreler arasından geçiş sırasında sert yapıda olan bu plastiğimsi malzeme zamanla yumuşayabilmekte ya da suyun kirliliğine bağlı olarak kirlenebilir. Eğer evinize gelen teknik servis kaliteli bir hizmet sunuyorsa siz fark etmeseniz bile teknisyen bunu değiştirir. Bu hem cihazınızda su kaçağı olmasını engeller hem de suyunuzun temizlenirken bakterilerle temas edip farklı sorunlar meydana getirmesini engeller. Ancak her parça bu kadar kolay değişmez ve büyük maliyetlerde ürünler oldukları için teknik servisiniz sizi bilgilendirir. Su arıtma cihazlarında farklı parçalar bulunur. Örnek verecek olursak shut off malzemesi sizin cihazınızın musluğunu açmadığınız sırada suyun dağıtımını ve arıtma işleminin sürekli tekrarlanmasını engeller. Fakat bu parça bozulmadan değişim gerektirmeyen bir malzemedir. Fakat su kaçağı veya farklı durumlarda bu parça yıpranarak değişim gerektiriyor. Aslında sağlıklı bir su arıtma cihazı kullanmak istiyorsak max. 5-6 sene de 1 kez bu parçanın değişimi sağlıklı olacaktır.

   Flow dediğimiz parça da yine bir diğer önemli parçadır. Bu parçaların düzenli değişimi yapılmaz fakat bazı durumlarda bilinçli olup bu parçaları değiştirmek gerekir. Çünkü flow dediğimiz bu parça kısıcı anlamına gelir. Kısıcı yani atık su azaltıcı bu parça arıza dışı değişim gerektirmemekle beraber 5-6 senede 1 kez değişimi ideal olacaktır. Çünkü atık su ile temasta olan bu parça su arıtma cihazınızın bir parçasıdır ve temizlenmediği (değişmediği) sırada cihazınızda bakteri üremesine sebep olabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktada su arıtma cihazınızın içindeki beyaz hortumlar. Bu hortumlar suyunuzu filtreler arasında taşıyarak temiz su elde etmenizde size yardımcı olur. Bu borucuklar zaman içinde yumuşayarak ilk halini kaybedebilir. Eğer güneş ışığı gören bir noktada ise su arıtma cihazınız o halde ısıya maruz kalan borucuklar içerisinden geçen temiz alkali su ile veya kirli şebeke suyu ile beraber yosunlaşma meydana getirerek hem filtrelerde soruna yol açabilir hem de cihazınızdan sağlıklı bir su elde edemediğiniz gibi cihazın ömrünü de kısaltır. Suyu depo etmeye yarayan ve su arıtma sistemlerinde önemli bir yeri olan tank yine diğer parçalarda olduğu gibi ancak arıza durumunda değişen bir parçadır. Tank bazı durumlarda işlevini yitirebilir.  Örneğin düzenli filtre değişimi yapılmadığında kirlenen filtrelerle beraber sertleşen su, tankın iç yapısındaki malzemeyi aşındırarak sizi hem uyarır hem de cihazdan su alamamanıza sebep olur. Tankın içerisinde kullanılan özel yapı malzemesi 7,5-8,5 pH aralığındaki suyu tolere edecek yapıdadır. Düzenli bakım yapılan ve filtre değişimi sırasında doğru teknikle yıkanan filtreler hem tankın ömrünü uzatıyor. Hem de tank içerisinde suyunuzun sağlıklı kalmasını engelliyor.

   Yine belirli bir ömrü olmamakla beraber bu malzemenin de 5-6 yılda 1 kez değişimi tavsiye edilir. Hat alma ve küresel vana diye adlandırılan 2 adet metal parça da suyla temas etmeden kaynaklı ne kadar paslanmaz çelik yapıda olsalar da bir süre sonra oksitlenmeye maruz kalarak değişim gerektiren parçalardır.

Bir diğer parça olan pompa da bazı belli başlı durumlarda değişim gerektirebilir. Bunları şu şekilde sıralamak yanlış olamayacaktır:

  1. Elektrik akımındaki düzensizlikten dolayı yanabilir.
  2. Su kaçağı sonucu pompanın oksitlenmesi
  3. Düzensiz filtre değişimi.

Bu şekilde yine arıza verdiği durumlarda değiştirilen pompa da 7-8 yılda bir kez su arıtma cihazının sağlıklı ve uzun kullanımlı olması için değişim gerektiren bir parçadır.

   Suyunuzu bardağınıza veya sürahinize doldurmanızı sağlayan musluk. Evet musluklarda değişim gerektirmeyen fakat belli başlı durumlarda değişim sağlanması gereken parçalardan biridir. Musluklar paslanmaz çelikten üretilen çizilmez, paslanmaz yapıda malzemelerdir. Fakat kırılma durumunda veya ‘’salmastra’’ adı verilen malzemenin işlev kaybı yaşaması durumunda su damlatarak değişim isteyebilir. Arıtılmış ve pH bakımından zengin mineralli yapıda olan su musluk ucunda bir yosunlaştırma meydana getirebilir. Nasıl doğal kaynak sularının başlıkları zamanla mineralden kaynaklı yosunlaşıyorsa su arıtma cihazlarının musluk uçlarıda zamanla aşınıp bu duruma gelebilir. Bu durum siz veya teknik servis tarafından fark edilip değiştirilmesi gereken bir durumdur. Selenoid walf adı verilen bir diğer parça olan su alma vanası, elektrikli ürünlerde suyu almanıza yarayan parçadır. Çok nadir de olsa bu parça da su kaçağı veya elektrik aksamındaki arızadan kaynaklı değişim gerektirebilmektedir.

  Tüm bunlarla size düzenli bakım yapmanız gerektiğini ve bakımın yalnızca filtrelerden ibaret olmadığını açıklamaya çalıştık. Sağlıklı bir suya ulaşmak oldukça kolay olmakla beraber bakımlar düzenli yapıldığında da sorunsuz bir cihazla suya ulaşabilirsiniz. Cihazınıza yaptırdığınız her bakım sizi bir adım daha sağlıklı suya kavuşturuyor. Unutmayın, sağlığınız satın alınamayacak kadar kıymetlidir.

 

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp