Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

membran-filtre-nedir

Membran Filtre Nedir?

Waterstation Su Arıtma cihazlarında, su arıtma işlemi Ters Osmos (Reverse Ozmos) teknolojisi ile gerçekleştirilir. Temiz su elde etme de en güvenilir yöntem olan Ters Osmos, şebeke suyunda bulunan kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kirlilik unsurlarını uzaklaştırabilen bir filtrasyon sistemidir.
Ana membran filtre ön takım temizlenme işlemleri tamamlanmış suyun ana işlevini yani su molekülleri hariç kalan tüm patojen ve su moleküllerinden büyük mikroorganizmaların temizlendiği kısımdır. Bir su arıtma sistemindeki en önemli parça olan ana membran filtre suyun asıl saflaştırılma, arıtılma işlemini yapan kısımdır.  Arıtma cihazınızda kullanılan anan membran filtrenin kalitesi size ne kadar sağlıklı bir su içtiğinizi gösteren en önemli noktadır. Tek noktadan suyu alıp yarı geçirgen bir zar ile suyu arıtarak 2 farklı noktadan suyu temiz ve kirli diye ayıran bu sistem NASA tarafından geliştirilen ve aynı zamanda NASA’nın da kullandığı bir yöntemdir.

Reverse Ozmos nasıl çalışır?

Ters ozmos, ağır metalleri içme suyu elde etmek için arıtabilen tek teknoloji olup,  dışarıdan suyun içerisine kesinlikle kimyasal bir işlem uygulanmadan, fiziksel bir işlemle yapılan su arıtma yöntemidir.  Suyun basınçla yarı geçirgen bir zardan geçirilmesiyle filtrelenmesi yöntemidir. Ters osmos (Reverse Osmosis) sistemlerde arıtılmamış bir su çıkmamaktadır. Ana membran filtreden önceki ön takım filtrelerin önemini geçtiğimiz bloglarımızda anlatmıştık. Kaba kirlerden, renk değişikliğine sebep olan maddelerden ve sudaki gazlardan arıtılan su ana süzme işlemi için membran filtreye gelir. Membran filtre 0,001mikron büyüklüğünde bir gözenek yapısına sahip olduğu için suda bulunan su molekülleri hariç diğer tüm molekülleri sudan ayrıştırır. Ön takım filtrelerle ömrünü koruyan ve kaliteli bir arıtma sistemine sahip olmanıza yarayan ana membran filtrenin içyapısı görselimizdeki gibidir.

 

Blogger : Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2020
su-aritma-filtresi-ne-zaman-degistirilmeli

Su Arıtma Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli

  Su arıtma cihazlarının çalışmasında ana prensip olan filtreler, cihazınızın kullanımıyla beraber yıpranır. Bu filtreler sizi sağlıklı suya ulaştıran en önemli ve su arıtma cihazlarının çalışması için gerekli olan malzemelerdir. Su arıtma filtreleri belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken parçalardır. Bu parçalar farklı özelliklerde ve farklı amaçlarda kullanılır. Bir su arıtma cihazı kullanıyorsanız eğer bu cihaza belirli aralıklarla bakım yaptırmanız gerekmektedir. Su arıtma cihazlarına bakım yaptırmak için suyun tadının değişmesini beklemek büyük bir yanlış olcaktır. Çünkü her filtrenin değişim periyodu farklıdır. Ancak membran filtre kirlenir ve uzun süre değişim yapılmaz ise suyunuzun tadı değişir. Ve ya suyunuzun tadı 5 ve 6. filtrelerin işlevini yitirmesiyle değişir.o halde değişim periyotlarına geçmeden önce cihazınızda bulunan filtreleri bir tanıyalım.

  Reverse osmos bir su arıtma cihazında bulunan filtreler:

  • 1. Sediment filtre: Şehir şebeke suyuyla birlikte cihaza gelen sudaki kaba partikülleri (toz kum çamur küçük taşlar) tutan filtredir.
  • 2. Granül Aktif Karbon Filtre: Sudaki organik maddelerin tutulumunu sağlayarak renk, koku, tat ve klor giderimini sağlar.
  • 3. Blok Karbon Filtre: 1 mikron büyüklüğündedir. 2 numaralı aktif karbonda tutulamayan sağlığa zararlı mikroorganizma, kum, çamur ve suya bulanıklık, koku veren diğer maddeleri tutmak için kullanılır.
  • 4. Membran Filtre: Suyun ana işlevini yani su molekülleri hariç kalan tüm patojen ve su moleküllerinden büyük mikroorganizmaların temizlendiği kısımdır.
  • 5. Post Karbon Filtre: Suyun içerisinde ki kloru yok ederek suya daha yumuşak bir tat verir.
  • 6. Alkali Filtre: Vücuda ihtiyacı olan mineral dengesini sağlar.

 

Görevleriyle birlikte filtreler bu şekildedir. Bunların özelliklerini kaybetmemesi için de belirli periyotlarda değişmesi gerekir.

  Filtre değişim periyotları:

  • 1-2-3 numaralı filtreler: 6-8 ay
  • 4 numaralı membran filtre: 2-3 yıl
  • 5 numaralı filtre: 12 ay
  • 6 numaralı filtre: 12 ay

 şeklindedir.

Suyunuzu güvenle içmeye devam etmek için filtre değişimlerinizi zamanında ve orijinal filtreler ile yapınız.

 Şeyda Ayaz   2019
vucudumuzda-suyun-asil-gorevi-nedir

Vücudumuzda suyun asıl görevi nedir?

    Suyun hayatımıza girişinin bir tarihi yoktur. Çünkü su insanlıkla birlikte var olmuş ve yaşamsal bir unsur olmuştur. Susuz bir hayat düşünülemez. Zaman içinde yapılan araştırmalarla suyun insan vücudu için her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. Su insan vücudunda kalıtımsal ve yapısal her anlamda ana unsurdur. Su insan vücudunda sindirilmeyen tek bileşiktir. Su hangi organa geçiş yaparsa yapsın fazla olmadığı sürece hiçbir reseptör dur demez. Herhangi bir denetimden geçmez. Suyun vücudumuzda üstlenmiş olduğu yapısal görevler söz konusu olduğundan, çok fazla olmadığı sürece hiçbir reseptör dur demez ve su molekülleri vücudumuzun her noktasına ulaşır. Su insan vücudunda sindirilmediği içinde görevi yalnızca dengeyi sağlamaktır. Vücudun kişi ağırlığına göre %55-%60 ı sudan oluşur. Su sadece vücutta organlarda değil; kanda omurilikte ve vücudun birçok yapısal işlev gören kısmında bulur. Yani su vücudumuzun bir mineral kaynağı değildir. Mineralleri vücut alınan besinlerle sağlar. Sudan alınan mineraller ve vitaminler en fazla 30-50 gr peynirle dahi alınabilir. Suyun vücudumuzdaki asıl görevini sıralayacak olursak;

Taşıma işlevini yerine getirir.

Sindirim sürecinde mutlaka yer alır ve de aynı zamanda sindirimin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Yani siz o anda yemeğiniz ile birlikte su içmemiş dahi olsanız, vücudunuz depoladığı sudan kullanarak sindirim yapar. Buradan da yemeklerde su tüketmenin önemini görmekteyiz.

Vücut ısısını ayarlar. Özellikle sıcak havalarda vücutta terleme ve buharlaşmayı sağlayarak, vücudun serinlemesini etkiler.

Çözücü olarak görev alır.

Beyni dış etkenlerden koruyan önemli bir kalkandır.

İdrar sisteminin çalışmasında da en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Böbreklerde taş oluşumunu engeller.

Böbrek sağlığını korur.

Vücutta eklem sıvısının yapısında bulunan su, hidrolik düzenin sorunsuzca çalışmasını sağlar.

Cildin sağlıklı ve esnek olmasını sağlar.

 

    Bunlar sadece suyun görevlerinin belli başlılarıdır. Fakat tüm bunların sorunsuz gerçekleşmesi kaliteli ve filtrelenmiş temiz bir su tüketmeniz gerekir. Suyun her zaman aynı kalitede ve doğallıkta olmadığını biliyoruz. Temiz ve kaliteli suyu kendi imkânlarınızla ancak arıtma sistemleri edinerek elde edebilirsiniz. Amerika’da ve yurt dışındaki birçok evde su arıtma cihazı kullanımı oldukça yaygındır. Ve uzmanlar başlıklarıyla dikkat çeker; ‘Parası olan bir arıtma alsın olmayan ise çeşmeden su içsin’. Burada iki şeye dikkat etmenizde fayda var. İlki parası olan denilmiştir sebebi ise fiyatların oldukça yüksek olmasıdır. Hâlbuki Türkiye’ de arıtma sistemleri her ailenin bütçesine uygun olarak karşımıza çıkar. Bir diğeri ise çeşme suyu içmeleri söylenmiştir. Sebebi bir önceki makalemizde açıkladığımız pet şişelerin ve hazır suların tehlikesi. Çünkü pet şişelerde bekleyen sular şebeke sularımızdan daha kirlidir. Sağlığınız ve hayat kaliteniz küçümsenmeyecek kadar kıymetlidir. Eğer kaliteli bir su içmek istiyorsanız kaliteli bir su arıtma markası tercih edin.

 

    Sağlıklı suyu size kaliteli bir hizmet ile sunan Waterstation su arıtma sistemleri her ailenin bütçesine ve her ailenin kullanımına uygun tezgah altı modelleri ve sebilleriyle karşınıza çıkıyor.

Kalite asla tesadüf değildir. Emekler değerlerle anlaşılır. Sağlığınız için emek verin.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019
su-nedir

Su nedir?

       2 oksijen 1 hidrojen atomlarından oluşan, renksiz, kokusuz ve tatsız bir bileşiktir. Hayat fonksiyonlarını devam ettirebilmek için her canlı suya ihtiyaç duyar. . Su besinlerin sindirimi, emilim ve hücrelere taşınmasında, Hücre, organ ve dokuların düzenli çalışmasında, zararlı maddelerin vücuttan atılmasına, Vücut ısısının denetiminde ve daha sayılamayacak kadar çok işleve sahiptir. Su doğada 3 farklı durumda bulunur. Katı, sıvı, gaz. Buz suyun katı hali, su sıvı hali, su buharı ise gaz halidir. Suyun doğada sıvı halde bulunuş şekli; akarsular, göller, denizler ve yer altı sularıdır. Katı halde bulunduğu yerler ise soğuk iklimlerde dağlarda buz ve kar olarak; gaz hali ise bulutlarda bulunur. Buharlaşma dünya üzerindeki akarsular; göller ve denizlerin sıcaklığın etkisiyle ısınması ve bunun sonucunda gaz haline geçmesiyle oluşur. Su buharının soğuk hava ile karşılaşarak tekrar su haline dönmesine yoğunlaşma denir. Bulutları oluşturan su taneciklerinin yeryüzüne inmesi durumuna yağmur denir. Yeryüzünün %71’i sularla kaplıdır. Dörtte üçü sularla kaplı olmasına rağmen, insan kullanımına uygun tatlı su miktarı oldukça sınırlıdır. Dünya üstündeki toplam tatlı su miktarı yaklaşık 35 milyon km3 (yani Dünya üzerindeki toplam suyun %2,5’i) olup bunun yalnızca %0,3’ü (yaklaşık 105.000 km3 ) ekosistem ve insan kullanımına elverişli tatlı su kaynaklarından oluşmaktadır. Geri kalan tatlı sular çoğunlukla kutuplarda ve yüksek dağlardaki buzullarda ve yeraltı rezervlerinde hapsolmuş durumdadır.

     Doğada sular, kaynaklarına göre klasik olarak 4 sınıfta incelenir:

Meteor suları (yağmur ve kar suları): Mevcut sular içinde en saf olanıdır, bununla beraber havada bulunan bütün gazları içerdiği gibi, bazı inorganik ve organik maddeler de bulunabilir.

Yeraltı ve kaynak suları: Bulunduğu ve geçtiği toprak tabakalarını çözmesi sonucunda, tabakaların cinsine göre, çözünmüş maddeleri içerir.

Yeryüzü suları (nehir, göl, baraj ve deniz suları): Yüzeylerinin açık olması sebebiyle özellikle organik yapıdaki yabancı maddeleri almaya yatkındır. Buna karşılık hava ile temas halinde olduğundan karbonat sertliği azdır.

Maden (mineral) suları: Doğal sulara oranla çözünmüş madde miktarı belirli bir sınırı aşmış veya temperatür ve radyoaktivitesi doğal sınırı geçmiş olan sulardır.

Doğada farklı hallerde ve durumlarda bulunan, zaman içinde değişen sular arıtılarak tüketilebilir. Tatlı su kaynaklarımızın zaman içerisinde artan nüfusla dağılımı da kişi başı oranla giderek azalmaktadır. Giderek popülerleşen su arıtma sistemleri ilerleyen zamanlarda su sorununa büyük çözüm olacak bir sistem olarak öngörülür. Sizde kendi suyunuzu üreterek sağlıklı bir su hizmeti almak isterseniz; Waterstation su arıtma sistemlerine sahip olabilirsiniz. Ürünlerimiz kısmından cihaz modellerimize bakabilir ve satış için destek alabilirsiniz.

 Şeyda Ayaz   2020
su-aritma-cihazi-tavsiye-eden-hekimlerimiz

Su Arıtma Cihazı Tavsiye Eden Hekimlerimiz

   Toplumumuzda her yeni ürüne olduğu gibi su arıtma sistemlerine olan ön yargılarda faydalarını gölgeye düşürmeye sebep olmuştur. Su arıtma cihazları bilinenin aksine hazır sulardan yüzlerce kat daha sağlıklı bir yöntemdir. Filtrelenmiş suyun içme suyu olmadığını savunan bir kısım insanlara karşı bilimin de kullandığı bu yöntem oldukça verimli ve tasarruflu bir buluştur.

 

   Su arıtma cihazı suyu 6 adet filtreden geçirerek içerisindeki ağır metalleri ve kloru alan bir sisteme sahiptir. Su arıtma cihazının faydalarının yanı sıra düzenli bakımları yapılmazsa zararlı bir hal alabileceği de göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Su arıtma cihazlarında kullanılan filtreler suyun içerisinden geçtiği anda ömrünü başlatan ve periyodik bakım zamanı buna göre ayarlanan ürünlerdir. En sağlıklı su tabiki doğal kaynaklardan elde edilen sudur fakat bunu muhafaza etmek uzun vadede de ne yazık ki mümkün değildir. Mineral bakımından zengin olması neticesinde ağır bir tada sahip olan bu su, sert su olarak tanımlandığı için fazla tercih edilmeyen ve bekledikçe daha da acılaşan tadıyla depo edilemeyen bir sudur. Bayat su tüketmek istemeyen, damacana ve pet şişenin zararlarını bilenlerin tercihi olan cam şişe sular da maliyet açısından her an her alanda kullanıma uygun olamadığı için su arıtma cihazının faydalarını görmemize olanak sağlar.

 

    Kaliteli su tüketmek isteyenlerin tercihi olabilecek alternatifler maalesef ki çok değildir. İlki cam şişe ikincisi ise arıtılmış ve camda muhafaza edilen su olan seçenekler birçoğu doktor ve sağlıkçıyı da arıtma cihazı kullanmaya teşvik etmiştir. Gelin bir de sağlığımızın en büyük emanetçisi olan doktorlarımızdan gerekçeleriyle su arıtma tercih etme sebeplerini inceleyelim.

 


ARITILMIŞ ŞEBEKE SUYU

 Doç. Dr. Kenan Keskin (Memorial Şişli Hastanesi): Ben evimde yaklaşık 5 yıldan beri su arıtma sistemine sahibim. Şebeke suyunu bu sistemden geçirerek elde ettiğim suyu hem içmek için hem de çay ve yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanıyorum. Zira suyun kalitesini istediğim zaman ölçerek de görebiliyorum. Tabii ki bu sistemin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması ihmal edilmemelidir.

MUSLUK SUYU VE CAM ŞİŞE

Yard. Doç. Dr. Afet Erbay (Medical Park İzmir Hastanesi): Ben evimde musluk suyu ve cam şişe suyu tercih ediyorum. Tabii ki bir hekim olarak önerim, cam şişede depolanan içeceklerdir. Su ya da maden suyu; ne olursa olsun cam şişede tercih edilmelidir.
 


TELEFONLA SU SİPARİŞ ETMEM

Selahattin Dönmez (Beslenme ve Diyet Uzmanı): Ben güvenilir marka şişelenmiş 5 litre olan büyük su ve şişede mineralli su kullanıyorum. Yemeklerde şişelenmiş, sofrada hem şişelenmiş hem mineralli su bulunduruyorum. Asla telefonla su istasyonlarından açıkta veya kendi şişeleme yöntemleri ile hazırlanmış su almam. Pet veya cam şişede bir kere kullanılıp atılan güvenilir marka su ve maden suyu (mineralli su) kullanmanızı öneririm. Böylece mikrobiyolojik olarak boşalan bir damacanaya yeniden su konulması riskini minimize etmiş oluyorsunuz.

 

KÜÇÜK ŞİŞE SU TERCİH EDİYORUM

Emel Unutmaz Duman (Medical Park Beslenme ve Diyet Uzmanı): Ben Sağlık Bakanlığı kontrolünde olan daha küçük şişeleri tercih ediyorum. Evde yemek ve çay yapımında ise musluk suyu kullanıyorum. Benim önerim düzenlemeler gelene kadar daha küçük şişeler kullanılması. Suyun pH aralığının 7- 7,5 arasında olmasını tercih etmekte fayda var. 7.5'e ne kadar yakınsa da o kadar iyi olur.
 

 

ARITMA CİHAZIM VAR

Uzm. Dr. Ender Saraç (Sağlıklı Yaşam Uzmanı): Şu an arıtma suyu içiyorum. Hem iş yerinde hem evimde arıtma cihazım var. Filtresini kontrol ediyorum. Bu konu netleşene kadar imkânı olanlar evlerine iyi ve güvenilir bir filtre cihazı taktırabilirler. Günde en az 2 şişe cam şişede maden suyu içilebilir. Maça gittiniz, arabayla yoldasınız, arabada oruç açacaksanız küçük pet şişeler kullanılabilir. Suların çok satıldığı, hızlı sirkülasyonun olduğu yerden pet şişe alın. Beklememiş, taze olsun.

 

DAMACANADAN CAM ŞİŞEYE 

Şefika Aydın Selçuk (Memorial Ataşehir- Uzman Diyetisyen): Evimde damacana olarak aldığım suları, dışarıda ise cam şişe suları tercih ediyorum. Evde iyi bir arıtma cihazı varsa da sularınızı cam şişelerde saklayabilirsiniz ya da güvenilir bir markanın damacana sularını da öneriyorum.

 

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2020

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp