Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

tds-nedir

TDS Nedir?

Sudaki çözünmüş madde miktarları suyun tadını doğrudan etkilemektedir. Toplam çözünmüş solüd (katı madde) miktarı olarak Türkçe’ ye çevrilen TDS (total dissolved solids), sulardaki iyon ve mineral zenginliğini gösteren parametrelerin en önemlileri arasında yer almakla beraber TDS nedir sorusuna verilen cevaptır. TDS genelde birim olarak mg/lt olarak ölçülür. Bunun yanı sıra ppm (parts per million) şeklinde ifade edilen “milyonda bir’’ şeklinde de ölçüm sonuçları ifade edilebilir. Tuz, demir, kireç ve alüminyum gibi maddeler suda çözünebilen materyallerdir. Suyun doğal tadının değişmesinin sebebi; bu materyallerin su içerisinde varlığıdır. Kaynağına göre doğadaki sular TDS değerleri bakımından farklılıklar gösterir. TDS içilebilirlik oranlarını belirler. Suyun kirli ya da temiz olduğunu ifade etmez. Çözünmüş madde miktarının yüksek olması suyun sertliğini etkilediği için bu ölçüm birimi yalnızca bir yumuşak-sert su belirlenme aracı olarak kabul edilebilir.

Doğada bulunan sular, kaynaklarına göre, TDS değerleri açısından farklılıklar gösterirler. 1500 mg/L TDS değeri “Tatlı Su” kaynakları için üst limittir. 1000 ~ 5000 mg/Lt TDS’ye sahip sular genel olarak “Acı Su” olarak tabir edilirken 5000~15 000 mg/Lt TDS’ye sahip sular ” Çok Acı Su” ve daha yüksek konsantrasyonlar da TDS içeren sular, “Tuzlu Su” olarak tanımlanır.

 

TDS değerlerine göre suyun kalite açısından sınıflandırma tablosu:

T.D.S. DEĞERİ SU ÇEŞİTLERİ SINIFI
0 17: Yumuşak su
17 80: Az sert su
80 150: Orta sert su
150 200: Sert su
200 350: Çok sert Su
350 1100: İçilemez su
1100 6000: Acı su
6000 13000: Çok acı su
13000 30000: Tuzlu su
30000: Deniz suyu

 

Verilerin bu şekilde olması arıtma cihazı kullanan kişilerde yanılgıya sebep olmaktadır. Kaliteli bir arıtma sistemi kullanıyorsanız eğer. Suyunuzu Tds cihazıyla ölçtüğünüzde suyunuzun sertlik oranı 0-15 arasında çıkacaktır. Tds metre satın alıp filtre değişimlerini buna göre takip etmek ise yanlış bir tutum olacaktır. Çünkü arıtma cihazlarında bulunan ön takım olarak adlandırılan 3 ön filtre ; (sediment filtre, aktif karbon, blok karbon) suyun ilk süzme işlemini yaparak ana membran filtrenin ömrünü uzatmayı hedefler. Suyun Tds oranının yükselmesi ise ancak ana membran filtrenin süzme işlemi yapamayacak hale gelmesi ve arıtma işleminin gerçekleşmemesiyle olur. Yani bir su arıtma cihazının vermiş olduğu suyun ne kadar içilebilir olduğunu sertlik ve yumuşaklık oranlarını veren bu ölçek suyunuzun ne kadar arıtıldığını size göstermez.

 

Blogger : Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp