Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

sediment-filtre-nedir

Sediment Filtre Nedir?

Sediment filtre; su arıtma sistemlerinde bulunan; ön takım filtre setinin 1 numaralı filtresidir. Kelime anlamı olarak; Bir sıvının bekletilmesi veya santrifügasyonu sonucu dibe çöken madde yığını; tortu; çökelti, olan sediment kelimesi arıtma sistemlerinde ilk işlemi yapan şehir şebeke suyuyla birlikte cihaza gelen sudaki kaba partikülleri (toz kum çamur küçük taşlar) tutan filtredir. Her ne kadar küçük desek te sıkıştırılmış kâğıttan yapılmış olan sediment filtre, geçirgenlik oranı mikron denen ölçü birimiyle değerlendirilen çok küçük gözeneklerden oluşmaktadır. Bu filtreler piyasada 1 mikron 5 mikron 10 mikron 20 mikron 50 mikron değerlerinde satışa sunulmaktadır.

Klasik bir ev tipi arıtma cihazının ilk filtresi 5 mikron bir sediment filtredir. Bazı firmalar 3. filtre olarak da sediment filtre tercih etmektedirler. 3. aşamada kullanılan sediment filtrenin değeri genellikle 1 mikrondur. İlk aşamayı oluşturan bu filtre arıtma sistemlerinin merkezi olan ve asıl arıtma işlemini gerçekleştiren ana membrana giden suyun ön süzme işlemini yapar. Suyu gerçek anlamda arıtan asıl filtre ‘ana membran’dır. Sediment ve karbon filtreler ise kirlilik yapan değerleri sudan temizleyen, kaba kirleri tutulmuş bir şekilde ana membrana arıtma yapması üzerine iletmekle görevli bir filtredir. Sediment filtreler yaygın olarak tak çevir, housung(kap içerisinde) ve inline olarak 3 şekilde karşımıza çıkmaktadır.

 

Değişim periyodu 6-8 ay olan bu filtre düzenli değişim sağlanmadığında ana membranın ömrünü kısaltarak (2-3 yıl normal) erken bir değişim gerektirmesine yol açar. Filtre bakımı sizi ve sağlığınızı korur. Lütfen arıtma cihazı kullanıcıysanız filtrelerinizi doğru zamanda doğru firmadan değiştirin.

 

 

Bize ulaşmak için;

08505320282 ve ya 05495320282 numaralarını kullanabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz size günün her saati teknik destek sağlayacaktır.

 

Blogger : Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019