Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

ph-metre-nedir-ne-ise-yarar

pH Metre Nedir ? Ne İşe Yarar ?

pH ifadesinde yer alan “p” harfi, eski logaritmayı ifade etmektedir. “H” harfi ise, Hidrojen atomunu simgeler. Çözeltilerin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamada kullanılan pH ölçü birimi, çözeltinin içerisinde bulunan Hidrojen atomunun aktivitesine ilişkin bilgi vermektedir. Hidrojen atomunun aktivitesine bağlı olarak ta, çözeltinin ne olduğu anlaşılmaktadır. Bazlar ve asitler, özellik olarak Hidroksil ve de Hidrojen iyonlarına sahiptirler. Belirli koşullar sağlandığında ise, asit ve bazlar sabit bir iyon ilişkisinde bulunurlar. Çözeltilerin içerisinde bulunan Hidrojen veya Hidroksil iyonlarından pH değeri yoluyla herhangi birinin anlaşılması, diğerinin de belirlenmesini sağlamaktadır. Çözeltilerin içerisinde bulunan Hidroksil iyonu Hidrojen iyonundan daha fazla aktivite özelliğine sahipse, o çözelti baziktir. Eğer durum tam tersiyse, çözelti asidiktir.

  Vücudumuzun da bir pH değeri vardır. Bunu ise kanımız belirler  ve kanımızın ideal pH'sı 7,35-7,45 değerleri arasında kabul edilir. Yani vücudumuz bazik yapıdadır. Bu sebeple içtiğimiz suyun pH değerinin de alkali özellikte olması gerekir. Kelime anlamı olarak açıklayacak olursak alkali su; bazik özelliğe sahip, yani pH seviyesi 7-14 arasında olan sudur. pH skalası 1 den başlar. 1 en asidik, 7 nötr ve 14 en alkali değerdir. Alkali su nedir ve faydaları nelerdir yazımızda da bahsettiğimiz gibi vücut sağlığımız için alkali su tüketmemiz bizim için faydalı olacaktır.

  pH metre de buraya kadar bahsettiğimiz pH değerini ölçen cihaza verilen isimdir. pH metre ile suyunuzun ne kadar alkali ya da asidik olduğunu ölçebilirsiniz. Aynı zamanda ne kadar kaliteli bir su içmiş olduğunuz da burada çıkacaktır. pH seviyesi düşük olan bir suyu tüketmemiz tabi ki de büyük sorunlar teşkil etmez. Fakat alkali olan suyun vücuda olan faydaları göz önüne alındığında pH değeri 7-9 arasında olan suları tüketmemiz bizim için daha iyi olacaktır.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp