Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

neden-filtre-degisimi-yapmaliyim

Neden Filtre Değişimi Yapmalıyım ?

Su arıtma cihazındaki filtreler, su da bulunan kimyasalları ve bakterileri filtre ettiğinden dolayı, temizlenip aynı filtrelerin tekrar kullanılması mümkün değildir. Porlar tıkandıkça, filtrelerin suyu filtre etme kapasitesi de o kadar azalacaktır. 

Su arıtma cihazlarında su önce ilk üç filtreye uğradığından, bu üç filtrenin mutlaka 6 ile 8 ay arası bir sürede değişmesi gerekir. Ön takım adı verilerin bu filtreler düzenli değişim sağlanmadığı takdirde ana membran filtre işlevini kaybetmeye başladığından erken bir değişime sebep olur ve cihazın arıtma kapasitesini düşürür. Bir süre sonra suyun tadında değişiklik şikâyetiyle başvuran çoğu müşteri ön takım filtre değişimini zamanında yapmayan kişilerden oluşur.

Tüketicilerin, "Biz arıtma cihazını 6 ay önce aldık ancak 3 aydır hiç kullanmıyoruz, şehir dışındaydık. Bu durumda ne yapmamız gerekir?" veya ‘Biz 6 da 1 memlekete gidiyoruz. Çok fazla kullanmadık cihazı ne yapmalıyız?’ gibi soruları olabilir. Su arıtma filtrelerinin mutlaka su görmesi, içinden su geçmesi gerekir. Bir su arıtma cihazının içinden 20 gün boyunca su geçmezse, bu durum filtrenin kurumasına ve devamında bakteri oluşumuna yol açar. Bu anlamda, cihazın uzun süreli kullanılmaması durumunda, tekrar kullanıma açılmadan önce mutlaka filtrelerinin değiştirilmesi gerekir. 

Filtreler sarf malzemelerdir.  İçinden ilk su geçmeye başladığı an itibari ile kullanım başlar ve belli bir kullanım tarihi vardır, dolayısıyla düzenli değiştirilmediği takdirde cihaz sağlıklı su üretmeyecek ve amacına ulaşamayacaktır. Ayrıca değişim yapılmayan filtrelerde arıtma sağlanamadığı için suyu geri itme durumu ile birlikte cihazda su kaçağı oluşturup farklı maliyetlerde hasarlar meydana getirecektir.

Filtre değişim maliyete geldiğimizde,

3’lü ön takım filtre değişimi: 150 TL (6-8 AY)

Membran + pos karbon filtre değişimi: 240 TL (30-36 AY)

5’li komple filtre değişimi:375 TL (30-36 AY)

 

Kaliteli ve insan sağlığını tehdit etmeyen filtre değişim ücretleri orijinal firmalarda yukarıdaki şekilde yapılmaktadır. Maliyetinden uygun yapılan filtre değişimleri müşteriye ne kadar cazip gelse de kullanılan malzemelerin ucuz olması ve orijinallik ifade etmemesi sebebiyle sağlık açısından bakıldığında bir tehdittir. İnsan sağlığı için bu denli önemli olan ve maliyet olarak bir külfet oluşturmayan filtreler düzenli ve orijinal değiştirilmediğinde kötü sonuçları beraberinde getirecektir.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp