Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

Klor Nedir Ve İnsan Sağlığı İçin Zararları Nelerdir?

   Ülkemizde hızla artan nüfus ve aynı hızda kirlenen doğal çevre oldukça tehlikeli bir hal almaya devam ediyor. Meydana gelen değişiklikler bazı önlemleri ve bu önlemlerde her olumlu şeyin doğurduğu yararlar kadar zararları da beraberinde getiriyor. Bu yazımızda şebeke sularımızda bulunan kloru ve bu klorun ne denli sorunlara yol açabilecek yoğunlukta olduğundan siz okurlarımıza bahsedeceğiz.

  Klorun ne denli zararlı olduğunu size en kolay yoldan şu şekilde anlatabilirim ‘musluklarımızdan hastalık akıyor!’. Evet yanlış okumadınız musluklarımızdan akan bu su bizi uzun vadede zehirleyen ve hatta gelecek nesillerimize kalıtsallığımızla bırakacağımız büyük hastalıkların temelini oluşturuyor. Klor her ne kadar bize masum gibi gözükse de bardaklarımızda ki gibi 15-20 saniyede yok olmuyor. Peki, gözümüzle görmediğimiz bu klor gerçekten de 15-20 saniyede dinlendiğinde yok mu oluyor? Öncelikle yazımızın ana konusu olan Kloru biraz tanıyalım.

  Klor, aslında boğucu kokulu, yeşilimsi sarı renkli bir gazdır ancak doğada gaz halde saf klor bulunma ihtimali çok düşüktür. Klor ve bileşikleri kâğıt ve dokuma sanayinde ağartma işlemlerinde, sularının dezenfekte edilmesinde ve çamaşır suyu gibi diğer mikrop öldürücü temizlik kimyasallarının üretilmesinde kullanılır.

  Klor ’un ilk defa dezenfektan olarak kullanılması 1900’lü yılların başlarına rastlar. Klor, suda çözündüğünde hipoklorik asit ve hidroklorik asit ortaya çıkar. Ortaya çıkan hipoklorik asit, bakteri ve virüsler gibi mikroorganizmaların hücre duvarlarına zarar vererek onları etkisiz hale getirir. Bu sayede birçok virüs ve bakteri türüne karşı dezenfektan etki gösterir. Ancak tüm mikroorganizmalar, klor ile dezenfekte edilemez.

  Klor ’un mikroorganizmalar üstündeki bu yıkıcı etkisi, aşırı doz klor veya klor gazına maruz kalındığında insanlar üzerinde de olumsuz etkiler gösterir. İyi bir çözücü olan suyun renksiz kokusuz olması, temel mineralleri bünyesine dâhil etmesi gerekir. Ancak su kaynakları çevreden gelen pek çok toksik etkiye açıktır. Suları dezenfekte etmek için suya katılan kimyasal maddeler de sağlığı olumsuz etkilemektedir. Zararlı mikroorganizmaları öldürmek için suya konulan klor ve klorun sudaki organik maddelerle birleşmesi sonucu ortaya çıkan trihalometan adlı kimyasallar kanserojendir. Klor güvenli ve sağlıklı olduğundan değil, ucuz olduğu için tercih edilmektedir.

 Sadece içmek değil, sıcak su ile duş almak bile toksik ve uçucu klor gazının ortaya çıkmasına ve vücuda dâhil edilmesine sebep olur.

  Peki, şimdi size şebeke suyumuzdaki klor oranını açıklayalım. 1 litre suya 1,5 mg (miligram) klor veya eşdeğer klor içeren çözelti eklenmektedir. Bu oranın gözünüze ne kadar az geldiğini biliyorum. Şimdi özellikle ev hanımlarının sıklıkla kullandığı bir ürün olan çamaşır suyuyla bu oranı nasıl elde edebiliriz onu açıklayayım. 1 birim çamaşır suyu ve 9 birim su karıştırılarak klor çözeltisi hazırlanabilir. Bu çözelti kloru bulamadığımız yerlerde kullanabileceğimiz bir yöntemdir.1 litre suya bu çözeltiden 3 damla eklenmesi klorlama işlemi için yeterlidir.

 Peki, siz çocuklarınıza kimyasal (çamaşır suyu) içirir miydiniz? Bu sorunun cevabı tartışmasız ‘hayır!’ olacaktır. Fakat her gün kendimizi ve ailemizi hızla zehirliyoruz. Hatta bunu bile isteye yapıyoruz.  Bilinçli bir toplum olarak bilinçli bireyler yetiştirmeye ve bunu en önemlisi de sağlıklı bireyler olarak yapmayı amaç edinmeliyiz. Siz anne babalara burada büyük görevler düşmekte… Çocuklarınızın hayatı için kendi sağlığınıza ve çocuklarınız için de onların sağlığına dikkat etmeniz gerekmekte. Unutmayın içtiğimiz sudaki klor bizi uzun vadede öldürebilecek güçte bir kimyasaldır. Sağlıklı bir su hayat standartlarınızı arttırır ve size de ailenize de güven sağlar. Kendi suyunuzu kendiniz bildiğin şekilde arıtarak doğal su kalitesinde bir suya ulaşabilirsiniz. Waterstation Su Arıtma Sistemleri Müşterş Hizmetleri ile güvenli su hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz..

 

Blogger : Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp