Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

iyi-su-nasil-olmali

İyi Su Nasıl Olmalı?

  Su; Dünya'da bol miktarda bulunan ve hayat için vazgeçilmez olan, kokusuz ve tatsız bir kimyasal bileşik. Sıklıkla renksiz olarak tanımlanmasına rağmen kızıl dalga boylarında ışığı hafifçe emmesi nedeniyle tabii bir mavi renge sahiptir. Sağlıklı bir su, berrak, renksiz, kokusuz, tortusuz olmalı, toksit maddeler içermemeli, bakteriyolojik açıdan temiz olmalı, kimyasal yönden içerdiği mineraller, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik teki belirtilen sınırları aşmamalıdır. Su; kokusuz, renksiz, berrak ve içimi hoş olmalıdır.

 

 Sağlıklı bir beden ve yaşam için içtiğiniz suyun kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. İçtiğiniz suyun kalitesi kadar tüketilen miktarı da önemlidir. Uzmanlara göre oda sıcaklığında günlük en az 8 bardak su içilmelidir. İçilen bu suyun vücut tarafından en iyi şekilde kullanılabilmesi için bazı kriterler önemlidir.

 

İşte kaliteli suyun en belirgin özellikleri:

  • Kaliteli su 4 derece ile 18 derece arasında bir sıcaklığa sahip olmalıdır.
  • Yumuşak bir tat vermelidir.
  • Berrak ve parlak rengi hissettirmelidir.
  • Mineral değeri yüksek ölçülmelidir.
  • Alkali özellikte veya 7,2 ile 8,5 pH aralığında olmalıdır.
  • İyi su plastik şişede değil cam şişede güvenli kapak kilitleri ile satılmaktadır.

 

 

  Doğal kaynak suları ve doğal mineralli sular da kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, demir gibi elementler bulunur. Suyun içindeki kalsiyum miktarı 250 mg’a, magnezyum miktarı 75 mg’a, bikarbonat miktarı 600 mg’a yakınsa bu su elektrolit açısından zengindir diyebiliriz. Doğal kaynak suları da sert sular grubunda yer alan sulardır. Suyun sertliği kalitesini belirler. Sert sular sağlıklı sulardır. Ancak sert suyun içimi biraz daha zordur. Aynı zamanda sabunla zor köpüren sular da sert sulardır. 

  Suyun vücut için değerliliğini belirleyen bir diğer etmen de suyun pH derecesi. PH skalasında 7 nötr kabul edilir. PH değerinin 8,5’ a kadar alkali olması, vücut için daha sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir. Yani satın aldığınız suyun üzerindeki pH 7,2’den başlayarak 8,5’a kadar olabilir. En iyi su; nasıl ve hangi koşullarda üretildiğini bildiğiniz aynı zamanda pH seviyesi iyi olan sulardır. Siz de kendi suyunuzu kendiniz üreterek en iyi suya ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Sağlıklı günler dileriz...

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 

 

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp