Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

granul-aktif-karbon-gac-filtre-nedir

Granül Aktif Karbon (GAC) Filtre Nedir?

Reverse ozmos teknolojisi kullanılan su arıtma sistemlerinde 2. basamağı oluşturan filtre granül aktif karbon filtredir. Aktif karbon yaygın olarak sudaki organik maddelerin tutulumunu sağlayarak renk, koku, tat ve klor giderimidir. Ancak burada, söz konusu olan sadece fiziksel bir süzme işlemi değildir. Aktif karbon filtreler, fiziko-kimyasal arıtma yapan sistemlerdir.

Aktif karbon kömürümsü bir yapıda olup  kullanım amacına göre Granül ve toz olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından bazıları su arıtımı, endüstriyel saflaştırma ve hava arıtımıdır. Granül aktif karbon filtre genellikle organik madde kirliliğinde kullanılan ve etki eden bir yöntemdir. Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği de bulunur.  Aktif karbon filtrenin havadaki tozları çekme özelliği de vardır. TV ekranlarımızın siyah kısımlarının bu kadar toz tutmasının sebebi de kullanılan aktif karbondur. Aktif Karbon Filtreler, insan müdahalesine gerek duymaksızın tam otomatik olarak çalışır. Günde 15-20 dakika süre ile otomatik ters yıkama işlemini yapan Aktif karbon filtre bu şekilde kendisini yeniler. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşur. Bu gözenekler sayesinde birçok koku yayan zehirli gazlar, zirai ilaçlar ve kir tutulur. Aktif karbon filtre ile ilgili önemli bir nokta da aktif karbonun bakteri ve organik maddeleri tutması sebebiyle, burada kalan bakteri ve organiklerin, aktif karbonu bir besin gibi kullanıp üremeye zemin oluşturabilecek yapıda olmalarıdır. Bu sebeple su arıtma sistemlerinde kullanılan bu filtrenin 6-8 ay da bir değişimi ve en fazla 1 yıl kullanılması uygun görülür.

 

Filtre bakımı sizi ve sağlığınızı korur. Lütfen arıtma cihazı kullanıcıysanız filtrelerinizi doğru zamanda doğru firmadan değiştirin.

 Şeyda Ayaz   2020
suyu-oturarak-icmenin-onemi

Suyu Oturarak İçmenin Önemi

Vücudumuzun %70’ını oluşturan suyun sağlığımız için önemi aşikar.. Peki suyu nasıl tüketmeliyiz? Ayakta su içmek zararlı mıdır?

İçinde bulunduğumuz samanyolu galaksisinde yeni bir yaşam izini araştırırken, aranan ilk şey Su’dur. Çünkü yaşamın en önemli kaynağı sudur. Su vücudumuz içinde de  çok büyük önem taşır ve vücudumuzun 3/2sini oluşturur. Su organlarımızın işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Bu döngüyü sağlamak için herkes su tüketimine dikkat etmelidir. Daha önceki makalelerimizde nasıl daha fazla su içebilirim, nasıl su içmeliyim, su içemeyenler ne yapmalı konularına değindik. Pekala, suyu nasıl içmeliyiz?

Midemizin pozisyonu ayakta ya da oturur vaziyetine göre değişiklik gösterir. Ayakta duran bir insan su içerse bu su hiçbir faydada bulunmadan direk onikiparmak bağırsağına geçer ve midede birikmez. Mide asidiyle karışamayan su, varsa bulunduğu bakterilerle doğrudan onikiparmak bağırsağına geçer ve çeşitli hastalıklara sebep olur. Bunun yanında beklenen fayda görülemeyeceği gibi ayakta içilen suyun, o hızla mideden geçerken mide asidini bozarak birçok  hastalığa da sebep olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Hz. Muhammed (sav)  ayakta su içilebileceği, ancak oturarak içmenin ise daha uygun olduğu söylemiş ve yapmıştır. Ayakta içilen bir suyun zararı olduğu fakat herhangi bir yararı olmadığı da uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Eğer siz de içtiğiniz sudan yeterince fayda almadığınızı düşünüyorsanız, su içmenize rağmen susuzluk problemleriyle karşı karşıyaysanız; bu konuya bir de bu yönden bakabilirsiniz. Tabi su hayat olmakla beraber, nasıl hayattan tek beklentimiz yaşamak olmadığı gibi; suda da suyu içmek değildir. Her gün belirlenen miktardaki kaliteli ve iyi arıtılmış suyu günün belli  saatlerine bölerek içmek, bu yaşamın kalitesi için çok önemli ve gereklidir. Daha sağlıklı ve faydalı bir suyla daha iyi bir yaşamın yanında bir sünnete uymanın iç rahatlığını bir arada sunan bu ayrıntı umarız, işinize yarar!

 

Blogger : Emine Köse

 Şeyda Ayaz   2019
filtre-degisiminin-onemi

Filtre Değişiminin Önemi

" Kullandığınız Su Arıtma Cihazı Filtre Grubuna ait, Periyodik Filtre Değişimi Mutlaka Yaptırın "

 Şeyda Ayaz   2019
su-aritma-sistemlerine-duyulan-onyargi

Su Arıtma Sistemlerine Duyulan Önyargı

Su insan sağlığı için en fazla öneme sahip maddedir. Başlı başına çözücü olan su biyolojik bir çözücüdür ve bu çözücü rolüyle vitaminlerin ve minerallerin hem vücutta taşınmasını, hem de çözülmesini sağlar. Nefes almaktan tutunda konuşmamıza, yürümemize ve hatta damarlarımızda dolaşan kanın bile bu görevi yapmasında su başlıca bir etmendir. Sağlıklı bir hayat için ve yaşamımıza devam edebilmek için kaliteli bir su tüketmemiz gerekir. Vücudumuzun ihtiyacı olan bu suyu kaynağından doğal yollarla tüketmek tabi ki en güzel tercihtir. Fakat yaşam koşulları ve hızla yayılan kentleşme ile bu maalesef pekte mümkün olmamakta. Peki, çözüm arayışına girdiğimizde çözüm hazır sular mı? Ve ya taşıma sular mı? Kaynağından doldurup günlerce beklettiğimiz sular mı? Hepsinin cevabı tabi ki hayır olmalı. Bir suyun ambalaj içerisinde 15 ay taze kalması sizce olağan bir durum mudur? Biz bu sorunun cevabı kesinlikle hayır olarak veriyoruz. Kaldı ki pet şişe ve plastik damacanalarda da bu suların günlerce haftalarca beklemesi de sağlığımız için bir tehdit. Suyun ambalaj içerisinde donması veya güneşe maruz kalması da birçok riski beraberinde getirmekte.

  Su arıtma cihazlarının hayatımıza girmesiyle birlikte taze arıtılmış ve güvenilir bir suya ulaşmamız mümkün olmaya başladı. Her güzel şeyde olduğu gibi su arıtma cihazına da ön yargılar ortaya çıkmıştır. Suyun arıtılarak minerallerinden arındığını ve vücudumuzun bu minerallere ihtiyacı olduğunu söyleyen bir kesim suyun temel görevlerinden uzak bir şekilde bunları bir gerekçe gibi sunmuştur. Fakat su bizim yaşam kaynağımızdır. Ve H2O bir mineral değildir. Su kaynağından ve yer altındaki minerallerle bir arada olmasından dolayı mineralleri de beraberinde getirir. Fakat arıtma sistemlerinin birçoğunda kimyasal bir arıtma söz konusu değildir. Su arıtma sistemlerinin asıl amacı suyu içilebilir bir kıvama getirmek ve suyu içerisinde ki zararlı maddelerden uzaklaştırmaktır. Su arıtma cihazlarını güvenilir kılan en büyük unsur ise %99,9 oranında ağır metal, tarım ilacı, bakteri, virüs ve diğer zararlı maddelerin uzaklaştırılmasıdır. Hem taze arıtılmış bir suyu bardağınıza kaynağından çıkmış kadar güvenle sunar, hem de size ve ailenize nasıl bir su içtiğinizi bilerek suyu tüketmenizi sağlar. Su arıtma sistemleri Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumların, insan sağlığına yararlı ürünlere verdiği NSF onay belgesini bulundurması ve su arıtma cihazları içlerinde kullandığı tüm parçaların ve filtrelerin NSF onaylı olması da bu cihazların ne kadar güvenilir ya da güvenilmez olduğunu kanıtlar niteliktedir. Dışarıdan yüksek tutarlara bile, temin edemeyeceğiniz kadar sağlıklı su elde edebileceğiniz su arıtma sistemleri yavaş yavaş toplumda bilinç oluşturmuştur. Şunu unutmayın ki, birçok damacana firmasının evlerinize kadar getirmiş olduğu suyun kaynaktan çıkar çıkmaz şişelense dahi, 3 gün içerisinde şişenin içerisinde yosun tutarak ve çok sert bir su içmek durumunda kalmanıza sebep olur. Tüm damacana doldurma merkezlerinin içerisinde Osmos sistemi ve tatlandırma yapılmaktadır.

Su arıtma sistemlerine bu denli ön yargı oluşması ve asılsız haberlerle ortaya birkaç düşünce atılması su doldurma merkezlerinin kaygısından başka bir şey değildir. Su ne koşulda olursa olsun ağzı açık ve hava ile temas eden yerlerde uzun süre bekletilmemelidir. Bu su arıtma sistemleri için de aynı koşuldur. Ağzı açık bir şekilde bekleyen su içerisine girebilecek bakterilerle birçok sağlık sorunuyla bizi baş başa bırakabilir. Su direk ağız yoluyla vücudumuza giren ve vücudumuzda hiçbir müdahaleye uğramadan hayati organlara karışan bir maddedir. Su insandır. Su insanlığın devamlılığı için vazgeçilmez bir unsurdur. Su arıtma sistemleri doğru kullanılıp gerekli bakımları sağlandığı koşulda oldukça faydalı bir sistemdir. Doğru tercih ve güvenilir bir firmayla çalışmanız da size kaliteli bir suya ulaşmanız noktasında yarar sağlayacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.. Sağlıklı günler…

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019
alkali-filtre-nedir

Alkali Filtre Nedir?

Alkali filtre Reverse Osmosis sistemi ile kullanılan, pH dengeleyici vir su arıtma cihazı filtresidir.

Vücuda ihtiyacı olan mineral dengesini sağlar. Alkali filtre, arıtma sistemlerinin 7 pH değerinde saflaştırılarak ürettiği suya: kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ekleyerek pH oranının 8-8.5 değerine kadar yükselmesini sağlar. Ayrıca alkali filtre yardımıyla yabancı maddeleri arındırarak suyu daha çok kaliteli, sağlıklı ve fonksiyonel hale getirir. Alkali filtre sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan mineraller suya tekrar kazandırılır. Arıtma sistemleri faydalı bir sistem olup doğal sağıklı ve taze bir suyu bize hizmet olarak sunmaktadır. Insan vücudu içme suyuyla mineral ihtiyacının yalnız %1 lik bir kısmını karşılar. Bu sebeple arıtılmış suya olan ön yargıyı alkali filtreler ortadan kaldırır. Arıtm acihazlarının son filtresi olan ve suyun bardağımıza akmadan önceki son işleminin gerçekleştiği bu filtre son teknoloji bir çoğu su arıtma cihazında bulunan bir filtredir.

 Şeyda Ayaz   2020

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp