Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

granul-aktif-karbon-gac-filtre-nedir

Granül Aktif Karbon (GAC) Filtre Nedir?

Reverse ozmos teknolojisi kullanılan su arıtma sistemlerinde 2. basamağı oluşturan filtre granül aktif karbon filtredir. Aktif karbon yaygın olarak sudaki organik maddelerin tutulumunu sağlayarak renk, koku, tat ve klor giderimidir. Ancak burada, söz konusu olan sadece fiziksel bir süzme işlemi değildir. Aktif karbon filtreler, fiziko-kimyasal arıtma yapan sistemlerdir.

Aktif karbon kömürümsü bir yapıda olup  kullanım amacına göre Granül ve toz olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından bazıları su arıtımı, endüstriyel saflaştırma ve hava arıtımıdır. Granül aktif karbon filtre genellikle organik madde kirliliğinde kullanılan ve etki eden bir yöntemdir. Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği de bulunur.  Aktif karbon filtrenin havadaki tozları çekme özelliği de vardır. TV ekranlarımızın siyah kısımlarının bu kadar toz tutmasının sebebi de kullanılan aktif karbondur. Aktif Karbon Filtreler, insan müdahalesine gerek duymaksızın tam otomatik olarak çalışır. Günde 15-20 dakika süre ile otomatik ters yıkama işlemini yapan Aktif karbon filtre bu şekilde kendisini yeniler. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşur. Bu gözenekler sayesinde birçok koku yayan zehirli gazlar, zirai ilaçlar ve kir tutulur. Aktif karbon filtre ile ilgili önemli bir nokta da aktif karbonun bakteri ve organik maddeleri tutması sebebiyle, burada kalan bakteri ve organiklerin, aktif karbonu bir besin gibi kullanıp üremeye zemin oluşturabilecek yapıda olmalarıdır. Bu sebeple su arıtma sistemlerinde kullanılan bu filtrenin 6-8 ay da bir değişimi ve en fazla 1 yıl kullanılması uygun görülür.

 

Filtre bakımı sizi ve sağlığınızı korur. Lütfen arıtma cihazı kullanıcıysanız filtrelerinizi doğru zamanda doğru firmadan değiştirin.

 

Bize ulaşmak için;

08505320282 ve ya 05495320282 numaralarını kullanabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz size günün her saati teknik destek sağlayacaktır.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019