Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

cok-susamanin-nedenleri-nelerdir

Çok Susamanın Nedenleri Nelerdir?

   Su hayatımızın merkezinde yer alan ve yaşamsal fonksiyonlarımızı devam ettirebilmemiz için gerekli besini almamızı sağlayan hayati bir unsurdur. Genelde renksiz ve kokusuz yapıda olan ve değişken özellikler sağlayan su herkesin ihtiyacıdır. Peki biz ne zaman su tüketiriz? İnsan yalnız susadığında mı su içmeli? Su içmek için susamayı mı beklemeliyiz? Bu soruların cevabını önceki yazılarımızda vermiştik. Peki insan neden çok susar? Bu yazımızda buna değinelim.

Susuzluk hissi nedir?

   Susuzluk hissi, bedendeki sıvı kaybında ya da tuz seviyesinin aşırı artışında meydana gelen bir durumdur. Çünkü susuzluk duyusunu sıvı miktarı ve kandaki tuz oranı belirlemektedir. Bunlar bedenin belli başlı sensörleri tarafından ölçüldükten sonra bilgiler beyne aktarılır. Aynı zamanda bazı hormonlar salgılanır, bunlar ise böbreklerdeki su ve tuz kaybını önlerler.

   Mesele bedenimizdeki su miktarı aşağı yukarı %0,5 oranında azaldığında beynimiz "susuzluk" sinyali verir. %10’luk su kaybında ağızda hissedilen kurulukla birlikte konuşma bozuklukları ortaya çıkar. Bedenimiz uzun süre susuz kaldığında böbreklerimiz zarar görebilir.

    Dokulardaki ve damarlardaki su kaybı bilimde "dehidrasyon" olarak adlandırılır. Bu durum örneğin şu şekilde anlaşılır; derinizi iki parmağınızın arasında bastırıp elinizi çektiğinizde derinizin hemen düzleştiğini görürsünüz. Ama eğer bedeniniz susuz kalmışsa, deri bir müddet kırışmış vaziyette kalır. Susuzluk, bedenimizdeki su ve tuz oranıyla ilgili olduğu için de tuzlu gıdalar yedikten sonra daha fazla susarız. Ama susuzluk hissi yalnız bu sebeplerden dolayı açığa çıkmaz. Bazı durumlarda farklı sebepler de susamaya yol açar örneğin:

 

Peritonit: Karnınızı hareket ettirdiğinizde ya da bastırdığınızda artan şiddetli ve sürekli bir ağrı vardır. Karnınız sert ve şiş veya gaz doludur. Ürperme ve ateşle birlikte aşırı ter, mide bulantısı, kusma, güçsüzlük, beniz solukluğu ve ciltte soğukluk söz konusudur. Peritonitin nedeni özellikle bağırsaklarda bulunan bakterilerdir.

 

Güneş veya sıcak çarpması: Aşırı güneş veya sıcağa maruz kaldıktan sonra ateşiniz 39,5 derece veya üzerine çıktığında, terlemiyorsunuz ve cildiniz, koltuk altlarında bile kuru. Bilinciniz bulanık veya tuhaf, baygınlık, kas krampları, bilinç kaybı veya nöbet durumu var ise bunun sebebi güneş veya sıcak çarpması olabilir.

 

Aşırı susamanın diğer nedenleri ise ilacın yan etkisi, şeker hastalığı, diyabet, iç kanama olabilir.

 

Aşırı susamanın farklı nedenleri olabilir. Aşırı susamak göz ardı edilmeyecek sebepleri de barındırabilir.

 

 Şeyda Ayaz   2019
okul-ve-universiteler-icin-onerilen-su-aritma-teknolojileri

Okul ve Üniversiteler İçin Önerilen Su Arıtma Teknolojileri

Su; canlıların hayatta kalabilmesi ve yaşamlarını devam ettirebilmesi için gereken en önemli besin maddesidir. Su; tortu ve kimyasalları barındırmakla beraber, suyun tadını ve kokusunu etkileyen yabancı bir çok maddeyi içermektedir. Bu nedenle mutlaka su arıtma sistemlerinden yararlanmak gerekmektedir. Bu sistemler sayesinde sağlıklı ve temiz bir suya sahip olunabilir. Özellikle okullarda, üniversitelerde; öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlıklı bir şekilde ve en kolay yolla içme suyuna ulaşabilmeleri için su aıtma cihazı veya arıtmalı sebillerden faydalanmaları önerilir. Okullarda bulunan depo kaynaklı sular ,içilebilir değildir. Fakat ilkokul seviyesindeki birçok öğrenci okullardaki sulardan tüketmekte ve bu suyu kullanmaktadır. Özellikle bu çağdaki çocuklar için bu su oldukça tehlike arz etmekte ve bu sulara da bir arıtma sistemi desteği gerekmektedir. Bu noktada ,ise gerek okul idareleri gerekse eğitim bakanlıklarına bilgilendirmeler sunularak arıtma sistemlerine teşvik etmek oldukça faydalı bir yöntem olacaktır.

İçme suyu ve musluk suyu birbirinden farklı yapılardadır. Su musluğa gelene kadar suyun çözücü özelliği nedeniyle pek çok maddeyi beraber,inde getirir. Bu maddeler arasında yararlı olanların yanı sıra zararlı olanlar da vardır ve bu maddeler ayrıştırılmadığı sürece musluktan gelen su içilmemelidir. Ancak günümüzde damacana sularının da iyi koşullarda üretilmediği ve buna dair çıkan haberlerinde aileleri huzursuz ettiği bilinen bir gerçektir. Bu sebebple ailelerin çocuklarına içirecekleri suya özenle dikkat etmeleri gerekir. Fakat okul çağındaki çocukların günün büyük bir süresini okullarda geçirdiklerini göz önünde bulundurursak ; ailelerinde okullarda kullanılması üzere temiz suyu talep etmeleri büyük ölçüde dikkat çekecektir. Bu sebeplerden ötürü ailelerin okul da içme suyu arıtma sistemlerinin önemini kavramış olmaları gerekir. Okul kantinlerinde ve ya cafeteryalarında bulunan içme suyunun parayla satın alınması ve bu suların uzun süre beklemesi de ayrı bir problem olarak karşımıza çıkar.

Oldukça gelişmiş düzeylerde hizmet veren üniversitelerimizin de mümkün mertebe her sınıfta , her sınıf olmasa bile belirli noktalarda arıtma sistemi ve ya arıtmalı sebil bulundurmaları büyük bir avantaj olacaktır. Her genç bireyin bu noktalarda ihtiyaçlarını gidermesi öğretim görevlileriyle beraber ortak kullanım alanlarının bulunması da ikili ilişkilerin gelişmesinde büyük bir gelişme sağlayacaktır.

Waterstation olarak hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin temiz ve sağlıklı su içmeleri adına farklı modellerden oluşan su arıtma cihazları üretmekteyiz. Cihazlarımız 5 ve 6 aşamalı filtreden oluşmaktadır. Bu filtrelerin ilk aşaması üç ön takım filtre olarak adlandırdığımız bir bütün olarak 1-2-3 nolu filtrelerdir. Bunlar; partiküllerin temizlenmesinde, tortu, klor ve organik maddelerin temizlenmesinde, 4. filtre; ileri arıtım da tercih edilen ana membran filtre ve son olarak koku gidermeye ve suyun tadını iyileştirmeye yarayan tatlandırcı ve mineraller için alkali takviyeli filtrelerdir.

Arıtmalı okul su istasyonu, arıtmalı sıcak-soğuk özellikli su sebilleri, endüstriyel su arıtma cihazları başlığı altında yer alan ürünler bir çok avantajı beraberinde getirir. Bunlardan en önemlisi, kişi sayısı yüksek olan okullarda ciddi oranda sağlanacak olan su tasarrufudur. Yüksek kapasiteli tankı sayesinde yoğun kullanım için oldukça uygundur.
Okul içme suyu arıtma modelleri ile ilgili daha fazla bilgi almak ve diğer farklı modelin fiyat bilgilerine erişme noktasında internet sitemiz ve müşteri hizmetlerimiz oldukça yoğun ve programlı bir destek sunmaktadır. Bir gün herkesin kendi suyunu kendi üretmesi fikri günümüz için uzak bir fikir değildir. Bu doğrultuda desteklerle ilerlemek ve genç nesilleri sağlıklı bir şekilde hayata kazandırmak noktasında en büyük destek okul ve üniversitelerimizdir. Kolay ulaşılabilen sular hem günlük su ihtiyacımızı yeteri kadar almak noktasında hem de sağlığımızı korumak noktasında bize destek sağlayacaktır.

 

Okullarda ve üniversitelerde bir çok kolaylık sağlayacak olan bu sistemlere ulaşmak maliyet noktasında da uygun koşullar sağlayacak ve sağlıklı bir suya ulaşmak oldukça mümkün olacaktır. Müşteri hizmetlerimizden bize ulaşarak sistemlerimizle ilgili tanıtım talebinde bulunabilirsiniz

Müşteri Hizmetleri:0850 532 0282 Whatsapp Hattı : 0549 532 0282

Blogger : Birgül Kalkan

 Şeyda Ayaz   2019

Ravent Su Arıtma Cihazı Teknik Servisi

   2017 Yılı itibariyle Türkiye genelinde satışa sunulan Ravent su arıtma cihazı Esli güvencesi ve üretimi ile sizlere hizmet sağlamaktadır. Ravent Su Arıtma Cihazı kaliteyi uyguna almak isteyenlerin ve alışılagelmiş kalitede bir su isteyenlerin talebini karşılayabilecek nitelikte üretilmiştir. Ravent su arıtma cihazını Esli üretimi ile sizlere tedarik edebimekteyiz. Farklı fiyatlarda ve opsiyonel özelliklerde karşınıza çıkan Ravent su arıtma cihazını doğru hizmet ve frma güvencesiyle almak isterseniz Waterstation müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz.

 Tedarikçisi olduğumuz Ravent su arıtma sistemlerinde orjinal yedek parça temini ve cihaza satış sonrası firma garantisi sağlamaktayız. Tekirdağ ve çevresinde de teknik servis olanağı ile Ravent su arıtma cihazı teknik servis hizmetini de bölgede üstlenmekteyiz.

 

  Ravent marka su arıtma cihazınızla ilgili verebileceğimiz hizmetler:

 

Waterstation Yetkili Teknik Servis

 • Satış

 • Yedek Parça

 • Montaj - Demontaj

 • Filtre Bakımı

 • Cihaz Taşıma

 • Teknik Servis Hizmeti

 

 

www.waterstation.com.tr 

 

Müşteri Hİzmetleri :  0 850 532 02 82   
 

Whatsapp Hattı : 0549 532 02 82

 Şeyda Ayaz   2019
su-aritma-filtresi-ne-zaman-degistirilmeli

Su Arıtma Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli

  Su arıtma cihazlarının çalışmasında ana prensip olan filtreler, cihazınızın kullanımıyla beraber yıpranır. Bu filtreler sizi sağlıklı suya ulaştıran en önemli ve su arıtma cihazlarının çalışması için gerekli olan malzemelerdir. Su arıtma filtreleri belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken parçalardır. Bu parçalar farklı özelliklerde ve farklı amaçlarda kullanılır. Bir su arıtma cihazı kullanıyorsanız eğer bu cihaza belirli aralıklarla bakım yaptırmanız gerekmektedir. Su arıtma cihazlarına bakım yaptırmak için suyun tadının değişmesini beklemek büyük bir yanlış olcaktır. Çünkü her filtrenin değişim periyodu farklıdır. Ancak membran filtre kirlenir ve uzun süre değişim yapılmaz ise suyunuzun tadı değişir. Ve ya suyunuzun tadı 5 ve 6. filtrelerin işlevini yitirmesiyle değişir.o halde değişim periyotlarına geçmeden önce cihazınızda bulunan filtreleri bir tanıyalım.

  Reverse osmos bir su arıtma cihazında bulunan filtreler:

 • 1. Sediment filtre: Şehir şebeke suyuyla birlikte cihaza gelen sudaki kaba partikülleri (toz kum çamur küçük taşlar) tutan filtredir.
 • 2. Granül Aktif Karbon Filtre: Sudaki organik maddelerin tutulumunu sağlayarak renk, koku, tat ve klor giderimini sağlar.
 • 3. Blok Karbon Filtre: 1 mikron büyüklüğündedir. 2 numaralı aktif karbonda tutulamayan sağlığa zararlı mikroorganizma, kum, çamur ve suya bulanıklık, koku veren diğer maddeleri tutmak için kullanılır.
 • 4. Membran Filtre: Suyun ana işlevini yani su molekülleri hariç kalan tüm patojen ve su moleküllerinden büyük mikroorganizmaların temizlendiği kısımdır.
 • 5. Post Karbon Filtre: Suyun içerisinde ki kloru yok ederek suya daha yumuşak bir tat verir.
 • 6. Alkali Filtre: Vücuda ihtiyacı olan mineral dengesini sağlar.

 

Görevleriyle birlikte filtreler bu şekildedir. Bunların özelliklerini kaybetmemesi için de belirli periyotlarda değişmesi gerekir.

  Filtre değişim periyotları:

 • 1-2-3 numaralı filtreler: 6-8 ay
 • 4 numaralı membran filtre: 2-3 yıl
 • 5 numaralı filtre: 12 ay
 • 6 numaralı filtre: 12 ay

 şeklindedir.

Suyunuzu güvenle içmeye devam etmek için filtre değişimlerinizi zamanında ve orijinal filtreler ile yapınız.

 Şeyda Ayaz   2019
vucudumuzda-suyun-asil-gorevi-nedir

Vücudumuzda suyun asıl görevi nedir?

    Suyun hayatımıza girişinin bir tarihi yoktur. Çünkü su insanlıkla birlikte var olmuş ve yaşamsal bir unsur olmuştur. Susuz bir hayat düşünülemez. Zaman içinde yapılan araştırmalarla suyun insan vücudu için her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. Su insan vücudunda kalıtımsal ve yapısal her anlamda ana unsurdur. Su insan vücudunda sindirilmeyen tek bileşiktir. Su hangi organa geçiş yaparsa yapsın fazla olmadığı sürece hiçbir reseptör dur demez. Herhangi bir denetimden geçmez. Suyun vücudumuzda üstlenmiş olduğu yapısal görevler söz konusu olduğundan, çok fazla olmadığı sürece hiçbir reseptör dur demez ve su molekülleri vücudumuzun her noktasına ulaşır. Su insan vücudunda sindirilmediği içinde görevi yalnızca dengeyi sağlamaktır. Vücudun kişi ağırlığına göre %55-%60 ı sudan oluşur. Su sadece vücutta organlarda değil; kanda omurilikte ve vücudun birçok yapısal işlev gören kısmında bulur. Yani su vücudumuzun bir mineral kaynağı değildir. Mineralleri vücut alınan besinlerle sağlar. Sudan alınan mineraller ve vitaminler en fazla 30-50 gr peynirle dahi alınabilir. Suyun vücudumuzdaki asıl görevini sıralayacak olursak;

Taşıma işlevini yerine getirir.

Sindirim sürecinde mutlaka yer alır ve de aynı zamanda sindirimin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Yani siz o anda yemeğiniz ile birlikte su içmemiş dahi olsanız, vücudunuz depoladığı sudan kullanarak sindirim yapar. Buradan da yemeklerde su tüketmenin önemini görmekteyiz.

Vücut ısısını ayarlar. Özellikle sıcak havalarda vücutta terleme ve buharlaşmayı sağlayarak, vücudun serinlemesini etkiler.

Çözücü olarak görev alır.

Beyni dış etkenlerden koruyan önemli bir kalkandır.

İdrar sisteminin çalışmasında da en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Böbreklerde taş oluşumunu engeller.

Böbrek sağlığını korur.

Vücutta eklem sıvısının yapısında bulunan su, hidrolik düzenin sorunsuzca çalışmasını sağlar.

Cildin sağlıklı ve esnek olmasını sağlar.

 

    Bunlar sadece suyun görevlerinin belli başlılarıdır. Fakat tüm bunların sorunsuz gerçekleşmesi kaliteli ve filtrelenmiş temiz bir su tüketmeniz gerekir. Suyun her zaman aynı kalitede ve doğallıkta olmadığını biliyoruz. Temiz ve kaliteli suyu kendi imkânlarınızla ancak arıtma sistemleri edinerek elde edebilirsiniz. Amerika’da ve yurt dışındaki birçok evde su arıtma cihazı kullanımı oldukça yaygındır. Ve uzmanlar başlıklarıyla dikkat çeker; ‘Parası olan bir arıtma alsın olmayan ise çeşmeden su içsin’. Burada iki şeye dikkat etmenizde fayda var. İlki parası olan denilmiştir sebebi ise fiyatların oldukça yüksek olmasıdır. Hâlbuki Türkiye’ de arıtma sistemleri her ailenin bütçesine uygun olarak karşımıza çıkar. Bir diğeri ise çeşme suyu içmeleri söylenmiştir. Sebebi bir önceki makalemizde açıkladığımız pet şişelerin ve hazır suların tehlikesi. Çünkü pet şişelerde bekleyen sular şebeke sularımızdan daha kirlidir. Sağlığınız ve hayat kaliteniz küçümsenmeyecek kadar kıymetlidir. Eğer kaliteli bir su içmek istiyorsanız kaliteli bir su arıtma markası tercih edin.

 

    Sağlıklı suyu size kaliteli bir hizmet ile sunan Waterstation su arıtma sistemleri her ailenin bütçesine ve her ailenin kullanımına uygun tezgah altı modelleri ve sebilleriyle karşınıza çıkıyor.

Kalite asla tesadüf değildir. Emekler değerlerle anlaşılır. Sağlığınız için emek verin.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp