Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

blok-karbon-cto-filtre-nedir

Blok Karbon CTO Filtre Nedir?

Blok karbon filtre diye adlandırdığımız sıkıştırılmış aktif karbondan oluşan, yüksek basınçla sıkıştırılıp preslenerek silindirik bir hale getirilen aktif karbon filtreyi anlatmaya başlamadan önce bir önceki bloğumuzda bahsettiğimiz aktif karbon filtrenin ne olduğunu hatırlayalım. Aktif karbon yaygın olarak sudaki organik maddelerin tutulumunu sağlayarak renk, koku, tat ve klor giderimidir. Ancak burada, söz konusu olan sadece fiziksel bir süzme işlemi değildir. Aktif karbon sistemler, fiziko-kimyasal arıtma yapan sistemlerdir. Aktif karbon kömürümsü bir yapıda olup  kullanım amacına göre Granül ve toz olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanlarından bazıları su arıtımı, endüstriyel saflaştırma ve hava arıtımıdır. Granül aktif karbon filtre genellikle organik madde kirliliğinde kullanılan ve etki eden bir yöntemdir. Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği de bulunur. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşur. 5 mikrondan büyük tüm maddeleri tutan aktif karbon filtre henüz temizleme işlemini tamamlamadığından işlemi tamamlamak için son bir mikron büyüklüğü küçültülmüş filtreye ihtiyaç duyar. Blok karbon filtre 1 mikron büyüklüğünde olduğundan dolayı 2 numaralı aktif karbonda tutulamayan sağlığa zararlı mikroorganizma, kum, çamur ve suya bulanıklık, koku veren diğer maddeleri tutmak için küçük ölçekli bir filtreye ihtiyaç duymamıza sebep olur.

Blok karbon filtreyi fiziki özellik olarak tanımlayacak olursak, özellik olarak aktif karbon (toz) filtrenin preslenerek sediment filtre gibi silindirik bir biçime getirilmesiyle elde edilir.

Kaliteli bir su arıtma sisteminde ön takımın kendini tekrar etmemesi gerekir. Kendini tekrar eden filtre suyun geçişi esnasında mikron büyüklüklerindeki farktan dolayı ana membran filtreye giderek gözeneklerinin tıkanmasına ve ömrünün yarılanmasına sebep olacaktır. Diğer filtre fiyatlarına göre daha pahalı olan ana membran filtre, değişim sıklığı olarak 2-3 yıla kadar kullanılabilme şeklinde üretilmiştir. Fakat 1-2 ve 3 numaralı filtrelerden herhangi birinin kendini tekrar etmesi durumu, ana membrana zarar vererek bizi hem maddi anlamda hem de sağlık açısından farklı noktalara götürmeye sebep olabilir. Kalite ve ürün özelliği açısından size iyi bir hizmet sunmayı amaçlayan Waterstation su arıtma sistemleri, diğer firmalardan farklı olarak ürünlerinde bu önemli noktaya dikkat eder ve suyunuzu sağlıkla içmenize yardımcı olur.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019