Sepet

© 2020 Waterstation. Tüm hakları saklıdır.

alkali-filtre-nedir

Alkali Filtre Nedir?

Alkali filtre Reverse Osmosis sistemi ile kullanılan, pH dengeleyici vir su arıtma cihazı filtresidir.

Vücuda ihtiyacı olan mineral dengesini sağlar. Alkali filtre, arıtma sistemlerinin 7 pH değerinde saflaştırılarak ürettiği suya: kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ekleyerek pH oranının 8-8.5 değerine kadar yükselmesini sağlar. Ayrıca alkali filtre yardımıyla yabancı maddeleri arındırarak suyu daha çok kaliteli, sağlıklı ve fonksiyonel hale getirir. Alkali filtre sayesinde vücudumuzun ihtiyacı olan mineraller suya tekrar kazandırılır. Arıtma sistemleri faydalı bir sistem olup doğal sağıklı ve taze bir suyu bize hizmet olarak sunmaktadır. Insan vücudu içme suyuyla mineral ihtiyacının yalnız %1 lik bir kısmını karşılar. Bu sebeple arıtılmış suya olan ön yargıyı alkali filtreler ortadan kaldırır. Arıtm acihazlarının son filtresi olan ve suyun bardağımıza akmadan önceki son işleminin gerçekleştiği bu filtre son teknoloji bir çoğu su arıtma cihazında bulunan bir filtredir.

 Şeyda Ayaz   2020
vucudumuzda-suyun-asil-gorevi-nedir

Vücudumuzda suyun asıl görevi nedir?

    Suyun hayatımıza girişinin bir tarihi yoktur. Çünkü su insanlıkla birlikte var olmuş ve yaşamsal bir unsur olmuştur. Susuz bir hayat düşünülemez. Zaman içinde yapılan araştırmalarla suyun insan vücudu için her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. Su insan vücudunda kalıtımsal ve yapısal her anlamda ana unsurdur. Su insan vücudunda sindirilmeyen tek bileşiktir. Su hangi organa geçiş yaparsa yapsın fazla olmadığı sürece hiçbir reseptör dur demez. Herhangi bir denetimden geçmez. Suyun vücudumuzda üstlenmiş olduğu yapısal görevler söz konusu olduğundan, çok fazla olmadığı sürece hiçbir reseptör dur demez ve su molekülleri vücudumuzun her noktasına ulaşır. Su insan vücudunda sindirilmediği içinde görevi yalnızca dengeyi sağlamaktır. Vücudun kişi ağırlığına göre %55-%60 ı sudan oluşur. Su sadece vücutta organlarda değil; kanda omurilikte ve vücudun birçok yapısal işlev gören kısmında bulur. Yani su vücudumuzun bir mineral kaynağı değildir. Mineralleri vücut alınan besinlerle sağlar. Sudan alınan mineraller ve vitaminler en fazla 30-50 gr peynirle dahi alınabilir. Suyun vücudumuzdaki asıl görevini sıralayacak olursak;

Taşıma işlevini yerine getirir.

Sindirim sürecinde mutlaka yer alır ve de aynı zamanda sindirimin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Yani siz o anda yemeğiniz ile birlikte su içmemiş dahi olsanız, vücudunuz depoladığı sudan kullanarak sindirim yapar. Buradan da yemeklerde su tüketmenin önemini görmekteyiz.

Vücut ısısını ayarlar. Özellikle sıcak havalarda vücutta terleme ve buharlaşmayı sağlayarak, vücudun serinlemesini etkiler.

Çözücü olarak görev alır.

Beyni dış etkenlerden koruyan önemli bir kalkandır.

İdrar sisteminin çalışmasında da en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Böbreklerde taş oluşumunu engeller.

Böbrek sağlığını korur.

Vücutta eklem sıvısının yapısında bulunan su, hidrolik düzenin sorunsuzca çalışmasını sağlar.

Cildin sağlıklı ve esnek olmasını sağlar.

 

    Bunlar sadece suyun görevlerinin belli başlılarıdır. Fakat tüm bunların sorunsuz gerçekleşmesi kaliteli ve filtrelenmiş temiz bir su tüketmeniz gerekir. Suyun her zaman aynı kalitede ve doğallıkta olmadığını biliyoruz. Temiz ve kaliteli suyu kendi imkânlarınızla ancak arıtma sistemleri edinerek elde edebilirsiniz. Amerika’da ve yurt dışındaki birçok evde su arıtma cihazı kullanımı oldukça yaygındır. Ve uzmanlar başlıklarıyla dikkat çeker; ‘Parası olan bir arıtma alsın olmayan ise çeşmeden su içsin’. Burada iki şeye dikkat etmenizde fayda var. İlki parası olan denilmiştir sebebi ise fiyatların oldukça yüksek olmasıdır. Hâlbuki Türkiye’ de arıtma sistemleri her ailenin bütçesine uygun olarak karşımıza çıkar. Bir diğeri ise çeşme suyu içmeleri söylenmiştir. Sebebi bir önceki makalemizde açıkladığımız pet şişelerin ve hazır suların tehlikesi. Çünkü pet şişelerde bekleyen sular şebeke sularımızdan daha kirlidir. Sağlığınız ve hayat kaliteniz küçümsenmeyecek kadar kıymetlidir. Eğer kaliteli bir su içmek istiyorsanız kaliteli bir su arıtma markası tercih edin.

 

    Sağlıklı suyu size kaliteli bir hizmet ile sunan Waterstation su arıtma sistemleri her ailenin bütçesine ve her ailenin kullanımına uygun tezgah altı modelleri ve sebilleriyle karşınıza çıkıyor.

Kalite asla tesadüf değildir. Emekler değerlerle anlaşılır. Sağlığınız için emek verin.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019
su-tasarruf-yollari

Su Tasarruf Yolları

    Son zamanlarda gündemde olan ve finish önderliğinde yapılan farkındalık çalışması ile birlikte toplumumuz su tasarrufu noktasında bilinçlenmeye başladı. Öngörülen su kıtlığı sebebiyle yarınları düşünen toplumun bilinçli kesimleri bazı önlemler almaya başladı bile. Türkiye coğrafi bölge olarak yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından her ne kadar zengin olsa da, 3 tarafı denizlerle kaplı bir ülkeye göre bile su zengini sayılamıyor. Çünkü yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8-10 bin metre küp olan ülkelerin "su zengini" sayıldığı, 2 bin metre küpten az olanların "su azlığı çeken", 1000 metre küpten az olanların ise "su fakiri" ülkeler arasında kabul edildiği bilinmektedir.

     Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'nin tüketilebilir yer üstü ve yer altı su potansiyelinin yılda ortalama 112 milyar metre küp olduğu bilinmektedir. Türkiye'nin kişi başına ortalama 1500 metre küp ile "su azlığı çeken" bir ülke olduğu kabul edilmektedir. Su fakiri olma yolunda ilerleyen ve nüfus artış oranıyla birlikte 2030 yılında bu gruba dahil olması olağan olan Türkiye nüfusunun, 2030 yılında 100 milyonu bulmasının beklendiği ve Türkiye'nin, mevcut kaynakların tamamı bozulmadan korunsa bile 2030 yılı için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının 1000 metre küp civarında olacağı tahmin edilmektedir.

   Bu yaşam meselesinde bize büyük rol düştüğü gerçeği ise göz ardı edilemez. Fakat yapacaklarımızla bu zamanı geciktirebileceğimizi ya da yakın gelecek için felaketi bir süre erteye bileceğimizi unutmayalım. Ben ne yapabilirim ki demeden bazı maddelerle hayatınızı kolaylaştırıp geleceği susuz bırakmayabilirsiniz. Bunlar ;

- Musluğu açık bırakmayın. Sebze meyveler elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkanırsa çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir.

-Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın. 4 kişilik bir aile günlük bulaşığını elde yıkarsa, ortalama 84-126 litre su harcanır. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarrufu demektir.

-Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın. Kullanılmadığı halde açık bırakılan su harcaması, yılda kişi başına ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir ailede bu rakam yaklaşık 48 tondur.

-Daha kısa duş alın. 5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 litre su harcanır. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton suyu kurtarır.

-Sifonu gereksiz yere çekmeyin. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcamış olur. -Rezervuara, su dolu 1,5 litrelik pet bir şişe yerleştirin. Bu basit önlemle, yılda 2 ton su tasarrufu sağlanabilir.

-Duş başlığını yeni çıkan suyu daha iyi püskürten ekonomik duş başlıklarıyla değiştirin. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli suyla duş alınabilir.

-Muslukların su kaçırmadığından emin olun ve gerekirse tamir ettirin. Her saniye bir damla damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar.

-Su kaçaklarını engelleyin. Ev ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. Eski tip borular tonlarca suyun kayıp olmasına neden olur.

-Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. Tek bir çalıştırmada yaklaşık 176 litre su harcayan çamaşır makinesi haftada bir kez bile az kurulsa, yılda 9 ton su tasarruf edilir.

 

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 

 Şeyda Ayaz   2020
bitki-cayinizi-hangi-su-ile-demleyeceksiniz

Bitki Çayınızı Hangi Su İle Demleyeceksiniz?

    Kış aylarına girmemizle birlikte değişen hava şartları beraberinde birçok hastalığı da getirdi. Her mevsim değişimlerinde olduğu gibi bu yılda sıcak-soğuk ılık derken ne giymemiz gerektiğini kestiremediğimiz zamanları yaşıyoruz. Özellikle sonbahar aylarında yaşadığımız bu sorun vücudumuzu tabi ki olumsuz yönde etkiliyor. Peki hastalıklar korunup sağlıkla günlük işlerimize devam etmek için ne yapmamız gerekiyor. Gelin birlikte kış aylarında bizi dinç tutacak birkaç bitki çayını tanıyalım.

 

1. Zencefil Yaprağı Çayı: Özellikle kış aylarında zencefil yaprağı çayı tüketilmesi insanları hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmektedir. Bal ve limon ilave edilerek daha iyi bir karışım haline getirilebilen bu çay kış aylarında içmeniz gereken bitki çayları arasında ilk sırada gelir.

2. Ekinezya Bitki Çayı: Bu çayın içerisinde daima iyi rol üstlenmekte olan karışım maddeleri bulunmaktadır. Bundan dolayı da boğaz ağrısına ve kuru öksürüğü geçirmekte büyük rol oynamaktadır.

3. Yeşil Çay: İnsanların saçlarını ve cilt bakımlarını yakından ilgilendirmekte olan bir çay türüdür. Ayrıca yeşil çay birden fazla kanser türüyle savaşma yolunda büyük katkı sağlamaktadır.

4. Siyah Çay: Evlerimizde genellikle tüketmekte olduğumuz siyah çay türü özellikle de kahve tutkunu olan insanlar için büyük bir alternatif olmaktadır. Çünkü bu çay en az kahve kadar insanların enerjilerini yerine getirmektedir.

5.Kuşburnu Karışım Çayı: İnsanların formunu korumasına yardımcı olan ve vücudun bağışıklık sistemi güçlendirmeye yarayan Kuşburnu çayı özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken çaylar arasında kendisine yer buluyor. İçinde bulundurduğu C vitamininden dolayı insanların vazgeçilmezi olmaya aday bir çay.

6. Melisa Çayı: İnsanların mutsuzluklarını ve yorgunluk hislerini tamamen ortadan kaldırmaya yarayan bir çay olmaktadır. Melisa çayının özellikle uyumadan evvel içilmesi uykuya daha erken dalınmasını ve uyku esnasında vücudun rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca melisa çayını yaz aylarına girildiğinde soğuk bir şekilde tüketebilmeniz mümkündür.

7. Papatya Çayı: Kış aylarında insanların hastalıklardan korunabilmesinde çok büyük rol oynamaktadır. Ayrıca papatya çayı insanların sindirim sistemlerinde rahatlamaya yol açmaktadır. Bu çayı kış aylarında mutlaka tüketmelisiniz.

8. Nane Çayı: Biliyorsunuz ki kış aylarında insanların en çok şikâyet ettikleri sorunlardan biri de mide yanmaları olmaktadır. İşte bu çay sayesinde insanlar mide yanmalarından kurtulabilir ve rahatlatabilirler.

9. Tarçın Çayı: İnsanların hastalandıktan sonra ki zorlu günlerini geçirmesine neden olan boğaz ağrılarının belki de en büyük ilacı olmaktadır. Her şeyde olduğu gibi bu çayında günde en fazla 2 fincan tüketilmesi gerekir.

10. Karahindiba Özel Bitki Çayı: İnsanların sindirim sistemlerine büyük yarar sağlayan bu çay türü vücut içerisinde ki kanın daima temizlenmesine de yarar sağlamaktadır.

 

   Peki bu kadar nitelikli ve faydalı bitkilerden oluşan bu çaylar nasıl demlenmeli? Kış aylarında bitki çaylarımızı hangi su ile demlemeliyiz?

 

   İçerisinde yüksek oranda klor bulunduran şebeke suyu içtiğimiz bu çayların vitamin ve minerallerinde herhangi bir tahribata yol açar mı? Diye soracak olursanız cevabı elbette evet olacaktır. Bitkilerin doğal yapıdaki antioksidan özellikleri herhangi bir kimyasalla tepkimeye girdiğinde özelliğini yitirmekle kalmayıp tehlikeli bir halde alıyor. Bu sebeple içmek istediğimiz karışımı mutlaka ki içilebilir su ile demlemeliyiz.

 Özellikle alkali özellikte bir su kullanmanız hem size kendinizi daha dinç hissettirecek hem de kullandığımız bitkinin aromasını kaybetmeden tüm vitaminleriyle size fayda sağlamasına sebep olacaktır.

 

Blogger: Şeyda Ayaz

 Şeyda Ayaz   2019
direk-akis-su-aritma-nedir

Direk Akış Su Arıtma Nedir?

  Su arıtma sistemlerinin üretim amacı şebeke suyunu sağlıklı bir şekilde arıtmak ve hazır ambalajlı suların kullanımını azaltmaktır. Su arıtma sistemleri yalnız evlerde değil birçoğu işletme ve ofislerde de kullanılan bir üründür. Ancak tercih edilecek ürün kullanım amacı, kullanım yeri, kullanılacak kapasiteye göre değişiklik göstermektedir. Bir restoran da kullanılacak ürün ile evde kullandığımız ürünün aynı özelliklerde olması beklenemez. Suyun kullanım miktarı ve yeri ürünü seçerken bize daha kolay vermemiz noktasında fikir verebilir. Kullanım miktarı tek sefer 20-40 litre olan yerlerde büyük tankların kullanılması gerekirken, normal su arıtma cihazlarında bu 8-12 litrelik tanklarla sağlanmaktadır. Tank ebatları neticesinde cihazın kurulacağı alanın dar olması sorunlara yol açabilir. Böyle durumlarda su arıtma cihazı kurulumu yapılamaz demektense üretici firmalar direk akış sistemi adıyla yeni ürünler üretmiştir.

  Su arıtma sistemlerinde direk akış sistemi dediğimiz durum tank olmadan suyun direk arıtılarak kullanım alanına gitmesi anlamına gelir. Direk akış sistemi yerden tasarruf sağlamanızı sağlar. Aynı zamanda direk akış sistemi olarak üretilen ürünleri tercih etmek size maliyet olarak ta fayda sağlayacaktır. Bu ürün sayesinde günlük kullanılan su kapasitesi 300-400 litre dahi olsa kullanıma uygun bir ürün elde edildiğinden kullanım mümkün olacaktır.

  Direk akış sistemlerinde çalışma prensibi suyun depolanmamasıdır. Direk akış sağlanarak su kullanım sırasında direk arıtılıp beklemeden kullanılacak yere gider. Yerden ve maliyetten tasarruf sağlayan bu sistemler her geçen gün kendini geliştirerek farklı amaçlarda tasarruf etmenizi sağlayarak işinizi kolaylaştırıyor. Bir sistem alırken bunun size uygunluğu veya sağladığı faydaya bakmanız sizi uzun vadede karlı bir alışverişe davet eder. Yüksek kapasiteli membranları sayesinde direk akış sağlayarak size hızlı ve kesintisiz su veren bu ürünler Waterstation markasında da 2 farklı şekilde karşımıza çıkıyor.

 

  1.  Ev tipi tezgâh altı direk akış sistemli su arıtma cihazı:

https://waterstation.com.tr/urun/detay/iconic-slim-400-direkt-akis

  1. Endüstriyel model direk akış sistemi su arıtma cihazı:

https://waterstation.com.tr/urunlerimiz

 

Su arıtma cihazlarını inceleyerek sizde detaylı bilgi alabilirsiniz. Firmanın sağladığı ücretsiz kurulum-keşif hizmetiyle konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

www.waterstation.com.tr 

 

Müşteri Hİzmetleri :  0 850 532 02 82   
 

Whatsapp Hattı : 0549 532 02 82

 

 

 Şeyda Ayaz   2019

0(850) 532 0282 Müşteri hizmetlerimizi arayıp özel olarak bilgilendirilebilir ya da

Hemen Teklif Al butonuna tıklayıp formu bize iletebilirsiniz.

Hemen Bilgi Alın

Ücretsiz keşif için sizi ziyaret edelim, evinize ve iş yerinize en uygun su arıtma cihazı ihtiyacınızı belirleyelim.

Telefon
WhatsApp